Útok na Su Ťij: U domu jí přistála zápalná bomba. Souvisí to s Rohingy?

Autor: ČTK, nkov - 
1. února 2018
08:41

Na pozemek vily v Rangúnu, kde bývalá barmská disidentka a nynější vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij strávila roky domácího vězení, dnes někdo vhodil zápalnou bombu. Oznámil to mluvčí barmské vlády. Su Ťij v objektu v té době nebyla, bomba způsobila jenom materiální škody. Nositelka Nobelovy ceny za mír je nyní ve světě kritizována za svůj přístup ke krizi kolem menšinových Rohingů.

Su Ťij strávila pod domácím dohledem 15 let. Nyní je v hlavním městě Neipyijtu, kde má dnes přednést slavnostní projev u příležitosti oslavy dvou let od nástupu její Národní ligy pro demokracii (NLD) k moci.

Agentura AFP napsala, že Su Ťij zůstává doma stále velmi populární, ale na mezinárodní scéně je kritizována kvůli uprchlické krizi muslimské menšiny Rohingů.

Z barmského Arakanského státu jich uprchlo kvůli armádním represím od srpna loňského roku podle odhadů OSN na 680 000. OSN tuto kampaň považuje za etnickou čistku. Většina Rohingů zamířila do sousední Bangladéše.

Su Ťij podle kritiků nevyjádřila s uprchlíky dostatečný soucit a aktivity armády přechází mlčením. Zřídila sice mezinárodní komisi, která má uprchlickou krizi řešit, ale minulý týden z ní rezignoval americký diplomat Bill Richardson a netajil se kritikou vůči Su Ťij. Postrádá podle něj morální zásady a pravým účelem její komise je zastřít pravdu.

Video  Babiš chce zrušit memorandum o lithiu. A drsná šikana na Slovensku  - Bára Horáková, Lukáš Červený, redakce Blesk

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

santikxauz ( 1. února 2018 15:15 )

Disidenti přináší všude po světě jen zlo a rozvrací státy.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud