Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C

Interpol varuje: V Evropě je 50 teroristů ISIS, připluli na rybářských člunech

Autor: ČTK - 
31. ledna 2018
22:20

Mezinárodní policejní organizace Interpol v listopadu loňského roku poskytla italskému ministerstvu vnitra seznam 50 lidí, kteří jsou údajně napojeni na takzvaný Islámský stát (ISIS) a kteří v předchozích měsících dorazili k italským břehům. Napsal to dnes web deníku The Guardian, který k seznamu získal přístup. Uvedení lidé se patrně mohou snažit dostat se dál do Evropy. Italská policie však informaci zpochybnila vyjádřením, že o příchodu bojovníků IS na lodích s migranty nejsou žádné důkazy.

Deník uvedl, že italská vláda dokument Interpolu následně rozeslala protiteroristickým orgánům po celé Evropě. Všechny uvedené osoby údajně byly tuniské národnosti a Interpol se domníval, že se z Itálie mohou pokusit o přesun do jiných evropských zemí. Jeden z podezřelých Tunisanů „už možná překročil italsko-francouzskou hranici na cestě do Gardu, departementu na jihovýchodě Francie“, uvedla mezinárodní policejní organizace.

Itálie však odmítá, že na její půdu na lodích s migranty dorazilo 50 bojovníků ISIS, jak tvrdí Interpol. „Informace o příchodu 50 zahraničních bojovníků, kteří patří k ISIS a jsou připraveni páchat atentáty, nemá v ničem oporu,“ uvedlo ministerstvo vnitra. To prý po spolupráci s Tuniskem identifikovalo nepatrný počet osob vytipovaných tuniskou stranou, a ty následně vyhostilo.

Připluli na rybářských člunech

V dokumentu Interpolu se nicméně podle britského deníku píše, že na základě informací obdržených v rámci mezinárodní spolupráce jsou Tunisané napojeni na ISIS. K evropským břehům prý dorazili na neoznačených lodích. Podle evropského protiteroristického pracovníka citovaného listem The Guardian se tak mělo stát mezi loňským červencem a říjnem. Uvedení lidé prý připluli na Sicílii na rybářských člunech či jiných malých plavidlech, která pak zůstala na plážích.

Video  Naďu Čižmár (†34) zabil islamista v Berlíně: Její syn vzpomíná u obrázku a přemýšlí o zločincích.  - David Vaníček
Video se připravuje ...

Jedním z nejvyhledávanějších míst pro vylodění tuniských migrantů směřujících do Evropy se v poslední době stala pláž Torre Salsa u sicilského Agrigenta, píše The Guardian. Místní úřady těmto příchodům říkají vylodění duchů a odhadují, že takto na uvedené pláže od loňského léta dorazilo přes 3000 Tunisanů.

Na 5500 občanů Tuniska pak podle odhadů OSN v minulosti odcestovalo na území ovládané ISIS v Sýrii a v Iráku, aby za teroristickou organizaci bojovalo. To je víc než z jakékoli jiné země. Vlády v Evropě se nyní po pádu chalífátu IS obávají, že bývalí bojovníci se budou pokoušet o páchání útoků jinde.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

tgbg ( 1. února 2018 08:38 )

To jsou rusáci vyslaní Putlerem!!!!

Deneček ( 1. února 2018 05:08 )

Přijeli si pro sociální dávky a obohatit Evropu,Merkelka je ráda přivítá.

Zobrazit celou diskusi