Irsko hlásí rekord v počtu vydaných pasů. Je za tím i strach Britů z brexitu

Autor: ČTK, zzu - 
31. prosince 2017
08:35

Irsko letos vydalo rekordní počet 779 tisíc cestovních pasů. S odvoláním na údaje místní vlády o tom informoval list The Guardian. Oproti loňskému roku počet vydaných cestovních dokumentů ostrovní země stoupl o šest procent, oproti předloňskému dokonce o patnáct procent. Na nárůstu se zřejmě podepsal i chystaný odchod Británie z Evropské unie, brexit, a strach některých Britů z něj.

„Je to nejvyšší počet irských pasů vydaných během jediného roku,“ uvedlo irské ministerstvo zahraničí. Rekordní byl přitom už rok 2016.

Téměř dvacet procent všech žádostí, které pasová služba letos obdržela, přišlo ze Severního Irska nebo z Velké Británie, upozornilo irské ministerstvo. Podle deníku The Guardian se zároveň meziročně o 95 procent zvýšil počet lidí, kteří se narodili v Británii, ale nechali se zaregistrovat jako Irové.

Irsko v Evropské unii zůstává

Obyvatelé Spojeného království v loňském červnovém referendu vyjádřili přání, aby jejich země opustila Evropskou unii. Irská republika jejím členem ale zůstává, a její občané tak budou nadále i občany EU se všemi výhodami, které z toho plynou, včetně volného pohybu osob.

Jedním z Britů, kteří se letos rozhodli využít možnosti získat irský pas, je podle listu The Guardian například i někdejší britský velvyslanec v Dublinu, sir Ivor Roberts, jehož otec se narodil v Belfastu.

Obyvatelé Severního Irska mají na základě mírové Velkopáteční dohody právo na irský pas automaticky. Získat ho může také každý, jehož jeden rodič či prarodič se v Irsku narodil. Podle některých odhadů tak má právo na irský pas asi deset procent všech Britů.

Na rozdíl od některých jiných evropských zemí Británie umožňuje svým občanům mít dvojí občanství.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud