Záhadná choroba zabíjí miliony klokanů. Provází ji strnulost, slepota a krvácení

Autor: ČTK, zzu - 
30. 12. 2017
08:30

Australští klokani hynou po milionech na následky neznámé choroby způsobující záněty, strnulost pohybů, krvácení a slepotu. Krevní testy zatím neodhalily jasnou příčinu. Lidé nacházejí mrtvé nebo umírající klokany rudé a klokany obrovské po celých západních pláních státu Nový Jižní Wales.

„Můžete vidět celé rodiny klokanů, kteří jsou mrtví,“ řekl listu The Australian veterinář Greg Curran, jenž vede výzkum zdraví klokanů a tomuto oboru se věnuje 30 let.

„Je to choroba, nikoli genetický problém. Nedokázali jsme najít žádnou bakterii ani virus,“ dodal Curran.

Problémy mají i tasmánští čerti a koalové

Odborníci potvrdili, že počty klokanů v Novém Jižním Walesu prudce klesají. Loni bylo v tomto státě napočítáno rekordních 17,4 milionu klokanů, což byl více než dvojnásobek v porovnání s rokem 2010.

Při letošním posledním sčítání bylo v Novém Jižním Walesu napočítáno 3,9 milionu klokanů obrovských, zatímco před rokem jich tu žilo 6,3 milionu kusů. Počet klokanů rudých klesl o 1,2 milionu kusů.

Tento pokles je příliš vysoký, aby bylo možné ho přičíst odstřelu klokanů, řekl Curran. Počet zvířat, která byla ulovena na maso, je nízký. A nemůže jít ani o vyhladovění či podvýživu,“ dodal.

Klokani nejsou jedinými původními australskými zvířaty, které hubí smrtelná choroba. Ďábly medvědovité, kteří jsou také známí jako tasmánští čerti, od konce 90. let 20. století sužuje rakovina tváře. Koaly decimují pohlavně přenosné chlamydie a vombaty smrtící druh svrabu.

Doporučujeme
lecram ( 30. prosince 2017 12:11 )

takze mozeme ocakavat Australsku delikatesu na nasich pultoch,uz iba vymysliet zaujimavu cenu,nase zaludky to stravia bez problemov a osvetu spravi DR.Cajthamlova...

kradu ( 30. prosince 2017 10:09 )

doufám že se to vyhne našemu milovanému dolíčku

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa