Andrew nepřežil příchod policejního komanda. „Swatting“ má asi první oběť

Zastrašovací technika známá jako „swatting“ má zřejmě první lidskou oběť.
Zastrašovací technika známá jako „swatting“ má zřejmě první lidskou oběť.  (Autor: Reuters / reprofoto KWCH12)
Autor: jer - 
29. prosince 2017
20:05

Zastrašovací technika známá jako „swatting“ má zřejmě první lidskou oběť, je jí Andrew Thomas Flinch (28). Někdo se na internetu údajně pohádal se spoluhráčem při online videohře. V konverzaci měla figurovat Flinchova adresa v americkém Kansasu, na kterou anonymní ohlašovatel přivolal policii. Komando na místě Finche postřelilo, muž pak po převozu do nemocnice zemřel. O incidentu informovala místní televize KVCH12.

Incident se odehrál ve čtvrtek večer ve městě Wichita. Do Flinchova domu byli anonymem přivoláni policisté. Podle hlášení měl Flinch zastřelit svého otce a držet zbytek rodiny jako rukojmí. Policie přijela na místo připravená vysvobodit rukojmí. Flinche jeden z policistů smrtelně zranil, když přišel sám otevřít dveře. Policie následně zjistila, že k anonymem ohlášené situaci vůbec nedošlo. 

Flinche s těžkým zraněním přepravila sanitka do místní nemocnice, kde následně zemřel.

Turnaj v Call of Duty za peníze

Flinchova rodina sama zveřejnila identitu zastřeleného. Jak příbuzní, tak i několik uživatelů na Twitteru poukázali na to, že se mohlo jednat o případ „swattingu“. 

Krátce před incidentem totiž skupina neznámých hráčů hrála videohru Call of Duty: WWII. Některé podobné hry lze hrát i o peníze v rámci tzv. e-sportu (elektronický sport). Údajně se účastnili turnaje společnosti UMG. Jejich tým prohrál 1,50 dolarů (asi 30 korun).

Několik uživatelů Twitteru zveřejnilo snímky údajné komunikace mezi několika hráči po prohraném zápase. Podle některých uživatelů měla na veřejnost uniknout Flinchova fyzická adresa. Není známé, kdo adresu zveřejnil ani jestli se jedná o stejnou osobu, která na Flinche přivolala policii. Policie tuto verzi zatím nepotvrdila. Twitter účty všech zúčastněných hráčů byly smazány.

Liga UMG se k incidentu vyjádřila na Twitteru: „Dnes ráno nás probudily strašné zprávy o nevinném muži, který přišel o život. Naše srdce jsou s jeho blízkými. Uděláme vše, co můžeme, abychom s tímto případem pomohli úřadům.“ Policie uvedla, že více informací bude k dispozici následující den. „Nevíme, ale naši detektivové se samozřejmě podívají i na tuto verzi,“ řekl zástupce velitele místní policie Troy Livingston na dotaz novinářů, zda se může jednat o „swatting“.

Nebezpečný fenomén

„Swatting“ je zastrašovací technika, která je v poslední době spojená hlavně s videoherní komunitou. V podstatě se jedná o obdobu nahlášení bomby ve škole, ale s mnohem horšími možnými následky. 

Při „swattingu“ útočník přivolá na oběť policii pomocí nouzové linky. Nahlašující většinou uvede, že oběť swattingu je ozbrojená, že drží rukojmí nebo výbušniny. Často se volající vydává za agresora, udává ale adresu oběti.

Ve skutečné situaci by šlo o život, proto policie podobná hlášení bere velmi vážně a reaguje na ně neprodleně. Mnohdy jsou k případům vyslány i speciální jednotky. Z toho vzešel název „swatting.“ SWAT (Special Weapons and Tactics) je název speciálních policejních jednotek v USA.

Minimálně v USA je „swatting“ porušením hned několika zákonů a může vést k různým postihům v závislosti na státu. V ČR se může jednat o trestný čin šíření poplašné zprávy, za který případnému pachateli hrozí odnětí svobody v délce šesti měsíců až tří let.

Navzdory hrozbě vězení ke „swattingu“ zejména v anglicky mluvících zemích dochází často. Obětí jsou nejčastěji tzv. streameři, tedy lidé, kteří na internetu živě vysílají své hraní a komunikují s diváky. Mnohé případy swattingu jsou proto zachyceny na videu.

Matka běduje: Nekřičeli, nevarovali

Andrew Flinch v domě žil se zbytkem rodiny. Jeho matka Lisa novinářům popsala osudnou noc. „Tohle je jeho krev. Někdo jim řekl, že tady někdo drží rukojmí a že tu někdo zemřel. Oni (policie) nezakřičeli, nevarovali ho. Když jsme se šli podívat, co se děje, dveře byly otevřené. Řekli, ať vyjdeme s rukama nad hlavou,“ uvedla. 

Podle Lisy Finchové policie nepoznala, jestli byl Andrew Finch ozbrojený. Rodina tvrdí, že ozbrojený nebyl a že v jejich domě nejsou žádné zbraně. Andrew Finch měl dvě děti ve věku sedmi a necelých dvou let. V době incidentu nebyly v domě. „Miloval svoji rodinu, rodina pro něj byla vše, nebylo nic, co by pro rodinu neudělal,“ řekla Lisa.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi