Bratři cestující na stejnou letenku otočili let. Naštval se i známý zpěvák

Autor: jer - 
29. 12. 2017
17:40

Federální úřad vyšetřovatele (FBI) zvažuje trestní stíhání dvou bratrů, kteří současně nastoupili na let z amerického Los Angeles do Tokia v Japonsku. Oba použili stejnou letenku, jenže posádka na to přišla až po čtyřech hodinách a stroj se s nimi musel v půlce cesty vrátit. O případu informoval v pátek web ABCNews.com.

Nejmenovaní úředníci obeznámení s případem řekli novinářům, že bratři prošli bezpečnostními procedurami na letišti v Los Angeles v úterý s platnými letenkami. Měli ale do Tokia letět každý jiným letadlem. První z bratrů měl cestovat strojem společnosti All Nippon Airways (ANA), druhý s United Airlines.

Bratři, kteří mají téměř stejná jména, se ale společně dostali do letadla ANA. Údajně k tomu použili kopii letenky. Úřadům zatím není jasné, jak vůbec cestující s letenkou United Airlines našel v letadle ANA volné místo k sezení. Jména bratrů zatím úřady nezveřejnily, uvedly jen, že se jedná o muže a občany USA.

Posádka letu společnosti ANA si přebývajícího cestujícího všimla až po čtyřech hodinách letu. V té době byl stroj přibližně v polovině téměř 9 000 kilometrů dlouhé cesty do Tokia. Aerolinka se přesto rozhodla pro návrat do Los Angeles.

Poté, co letadlo přistálo, byli oba bratři vyslechnuti úředníky. Následně byli propuštěni. Nic nesvědčilo tomu, že by kohokoliv ohrožovali. „Během letu posádka zaznamenala, že jeden z cestujících nastoupil na špatný let, a upozornila pilota. V souladu s našimi bezpečnostními předpisy, se pilot rozhodl pro návrat na start cesty, kde přebývající pasažér vystoupil,“ uvedla společnost ANA v prohlášení.

„ANA v současnosti situaci vyšetřuje, aby zjistila, jak se cestující dostal do letadla,“ dodala společnost.

Rozlícení cestující, mezi nimi i modelka a zpěvák

Mezi desítkami frustrovaných pasažérů letu ANA byla i modelka Chrissy Teigenová a její manžel, zpěvák John Legend. Teigenová se o svoji zkušenost podělila na svém Twitteru, kde ji sleduje přes 9 milionů účtů. „Čtyři hodiny z jedenácti a vracíme se zpět, protože máme pasažéra, který v letadle být nemá. Proč... proč se musíme všichni vrátit zpět? Nechápu,“ napsala.

Novomanželé Devin McIntyre a Justine Williams, oba původem z Washingtonu, D. C., byli na cestě na líbánky po návštěvě příbuzných v Los Angeles. Oba vyjádřili zklamání, že kvůli omylu letecké společnosti přišli o den líbánek. Náladu jim nespravila ani finanční kompenzace 30 000 japonských jenů (asi 5 600 korun).

„Den nám nikdo nevrátí. Neexistuje kompenzace, která by nám vrátila den,“ řekl McIntyre pro ABC News po středečním příletu do Tokya. „A pak je tu ten pocit, že otočení letadla v půlce cesty nedává žádný smysl. Snažili jsme se získat racionální vysvětlení od personálu, nikdo se ale neobtěžoval,“ dodal.

Pár popsal událost jako „příšernou zkušenost“ a nevěří, že byla kompenzace dostatečná. Cena totiž neodpovídá propadlé rezervaci hotelu, restaurace a 24 hodinám v Tokiu.

„Všichni v letadle byli velmi slušní. Posádka a lidé na zemi byli zdvořilí. Ale vypadalo to, že všichni postrádali vedení,“ řekl McIntyre. „Nikdo nekomunikoval a oni stejně nakonec museli jít a udělat správnou věc.“

Aerolinku zřejmě čeká postih

Agenti FBI novinářům dříve řekli, že ještě nejsou v pozici, ze které by mohli někoho zatknout nebo vznést obvinění, a vyšetřování stále probíhá. Pokud by vyšetřování ukázalo, že nastoupení do špatného letadla bylo úmyslné, jeden z bratrů by mohl být obviněn jako černý pasažér. To je v USA federální zločin, za který může člověk strávit ve vězení až pět let.

Letecká společnost může očekávat postih od Celní správy USA. Nejen, že umožnili vstup do letadla pasažérovi bez letenky, ale ještě selhali při fyzickém přepočítávání cestujících.

Nouzové přistání letounu na floridské dálnici:

Video Nouzové přistání letounu na floridské dálnici - Policie

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa