Francouzi rozdali politikům ceny za humor. Vyhrál bývalý prezident Hollande

Autor: jer, ČTK - 
28. 11. 2017
20:05

Letošní francouzskou cenu za humor v politice získal bývalý prezident François Hollande, jemuž pětiletý mandát v čele státu skončil na jaře. Ocenění, udělované francouzskými novináři a humoristy už dvě desetiletí, obdržel za „veškeré své vtipné poznámky“. Loni zvítězil nynější ministr financí Bruno Le Maire za výrok „má inteligence je překážkou“.

Zvláštní cena poroty letos putuje k ministru životního prostředí Nicolasi Hulotovi. Ten se dal během kampaně před jarními prezidentskými volbami slyšet, že nechce být nominovaný, protože má strach, že by se dostal do druhého kola.

Mezi kandidáty na ocenění byl také starosta Bordeaux Alain Juppé, a to za větu: „Docela rád chodím na mši, protože přinejmenším hodinu vás nikdo neotravuje“.

Další cena poroty míří k nové první dámě Brigitte Macronové za její výrok „jediná chyba Emmanuela (Macrona) je ta, že je mladší než já“. Mezi francouzským prezidentským párem je velký věkový rozdíl, šéfovi Elysejského paláce je 39 let a jeho manželce 64.

Hollande je podle francouzského tisku nominován velmi často a pro jeho výroky se vžil název „hollanderie“. Cenu získal například za věty „dnes chybí jen krůček k tomu, aby mne měli rádi“ nebo „všechna rozhodnutí, která činím, činím sám se sebou během dialogu se sebou samým“. Trofej si podle francouzských médií převezme exprezident v úterý večer osobně.

Konkurencí byl Hollandovi letos také krajně levicový politik Jean-Luc Mélenchon. „Pokud budu zvolen, začne století v roce 2017,“ prohlásil Mélenchon sebevědomě během prezidentské kampaně.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa