Rivalů se zbavil, teď chce trůn! Saúdský král prý příští týden odstoupí a nechá vládu synovi

17. 11. 2017
16:14

Saúdský král Salmán bin Abd al-Azíz (81) se údajně chystá přenechat trůn svému synovi, korunnímu princi Mohamedovi bin Salmánovi (32). Ten poslední dobou plní titulky novin svým údajným bojem s korupcí, při kterém byli zatčeni jeho největší rivalové. K předání moci by podle britského listu DailyMail mělo dojít příští týden.

Listu DailyMail informaci sdělil zdroj velmi blízký saúdské královské rodině. Předání moci je podle něj finálním krokem v plánu Mohameda bin Salmána, jenž si upevnil pozici obrovským protikorupčním zátahem v zemi. Při něm bylo zatčeno více než 40 princů, ministrů a dalších členů elity v zemi. Mohamed je viní z braní úplatků a umělého navyšování cen obchodních projektů, pravda může být ale úplně jinde.

Podle nejmenovaného zdroje agentury Reuters se princ Muhammad rozhodl zakročit proti členům své rodiny, když zjistil, že s jeho následnictvím nesouhlasí více příbuzných, než si původně myslel. "Vyslal tak varovný signál všem, kteří si nebyli jisti, do jaké míry ho podporují," řekl zdroj. "Celá protikorupční kampaň byla ve skutečnosti zaměřena na členy královské rodiny, zbytek byla jen zástěrka," uvedl zdroj. V rámci války proti korupci tak podle agentury Reuters korunní princ snoubil veřejné zájmy s odstraněním překážek k jeho nástupnictví.

Video: V Saúdské Arábii zatkli člena královské rodiny. Princ mlátil lidi a nadával jim

Video V Saúdské Arábii zatkli člena královské rodiny. Princ mlátil lidi a nadával jim - twitter.com
720p 360p

Král Salmán řekl, že čistky byly reakcí na to, "že některé slabé duše upřednostnily své osobní zájmy před zájmem veřejnosti s cílem nezákonně nabýt peněz". Podle zdrojů byli zatčení obviněni na základě informací získaných zpravodajskými službami.

Posledním krokem celé akce je formální předání vlády nad zemí. "Pokud se nestane nic dramatického, král Salmán oznámí příští týden jmenování Mohameda bin Salmána králem Saúdské Arábie. Král Salmán pak bude hrát roli anglické královny, ponechá si pouze titul »správce nejposvátnějších svatyň (islámu)«," řekl zdroj listu DailyMail.

Podle něj se pak Mohamed bin Salmán zaměří na Írán, úhlavního nepřítele Saúdské Arábie na Blízkém východě. Není vyloučen ani vojenský konflikt. V rámci této operace má v plánu i spolupráci s Izraelem na zničení Hizballáhu, libanonské organizace podporované Íránem.

Video: Saúdský princ zahynul při nehodě vrtulníku.

Video Saúdský princ zahynul při nehodě vrtulníku. - Twitter
360p

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa