Pátek 18. září 2020
Svátek slaví Kryštof, zítra Zita
Jasno 18°C

Dcera známé blogerky napsala Melanii Trumpové. Chce dostat mámu z vězení

Autor: ČTK, Mii - 
27. října 2017
18:40

Na první dámu USA Melanii Trumpovou se obrátila s prosbou o pomoc dcera (10) vězněné vietnamské blogerky Nguyen Ngoc Nhu Quynh, známé pod přezdívkou Mother Mushroom. Po Trumpové chce, aby se přimluvila za propuštění její matky. Prezident Donald Trump se totiž příští měsíc chystá Vietnam navštívit. V pátek o tom informovala agentura Reuters. 

Ručně psaný dopis znovu upozornil na největší zásah, který Vietnam provedl vůči disidentům za poslední roky. To vše před listopadovým summitem Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC), který se uskuteční ve vietnamském Danangu. Summit navštíví i Trump a při té příležitosti vykoná státní návštěvu Vietnamu.

Vietnamský soud jednu z nejznámějších vietnamských aktivistek v červnu poslal na deset let do vězení za distribuci propagandy proti státnímu režimu.

Její dcera Nguyen Bao Nguyenová připomněla Trumpovu blížící se návštěvu ve Vietnamu a také březnové udělení mezinárodní ceny pro statečné ženy její matce z rukou Trumpové, což vyvolalo hněv Hanoje.

„Prosím, napomozte opětovnému shledání mé rodiny, protože já vím, že moje matka neudělala nic špatného,“ napsala malá Nguyen v dopise Trumpové. „Maminku tolik milujeme, jen chceme, aby se vrátila,“ uvedla dívka, která v sobotu oslaví 11. narozeniny.

Vietnam disidenty dál vězní

Vietnamská vláda zatím dopis nekomentovala. „Spojené státy se častokrát, i v posledních dnech a týdnech, přimlouvaly o propuštění paní Quynh a propuštění všech vězňů svědomí u vysoce postavených vietnamských činitelů v předvečer prezidentovy návštěvy Vietnamu,“ řekl velvyslanec USA ve Vietnamu Ted Osius.

Vietnamský komunistický režim přes hospodářské reformy a větší otevřenost vůči společenským změnám stále cenzuruje média a netoleruje kritiku. Letos bylo ve Vietnamu zatčeno nejméně 17 disidentů, uvedla agentura Reuters.

Nyní sedmatřicetiletá Nguyen Ngoc Nhu Quynh psala články o lidských právech, úmrtích civilistů, které zatkla policie nebo o environmentálních problémech v zemi a poskytovala rozhovory rozhlasovým stanicím, jako je Hlas Ameriky nebo Rádio Svobodná Asie.

Ve Vietnamu je o dopravní špičce rušno:

Video Dopravní špička ve Vietnamu - YouTube

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud