Peníze pro nemocné šly na renovaci bytu kardinála: Vatikánem hýbe další skandál

Autor: jer, ČTK - 
14. října 2017
16:30

Vatikánský soud v sobotu shledal vinným bývalého ředitele dětské nemocnice v Římě Giuseppeho Profitiho za zneužití pravomocí. Soud mu za to vyměřil jednoletý podmíněný trest. Odsouzen byl za to, že umožnil použít peníze darované nemocnici Bambino Gesú k renovaci bytu kardinála Tarcisia Bertoneho. Jde o 422 000 eur (téměř 11 milionů Kč).

Profiti stál v čele nemocnice a on i jeho právník se u soudu bránili tím, že peníze použité na opravu nebyly zpronevěřeny, ale že šlo o investici. Nemocnice totiž chtěla byt používat pro dárcovské akce. Profiti řekl, že jako investice se peníze teď nejeví, protože nové vedení nemocnice změnilo „styl získávání darů“.

Proces byl zahájen v červenci a kromě Profitiho byl souzen také bývalý pokladník nemocnice Massimo Spina, nikoli ale Bertone.

Za papeže Benedikta XVI. byl Bertone státním sekretářem a tvrdí, že o zpronevěře nevěděl. V roce 2015 ale věnoval nemocnici 150 000 eur (3,9 milionu Kč), i když tehdy sdělil, že nejde o náhradu za zneužité prostředky, nýbrž o dobrovolný dar.

Luxusní Bertoneho byt má 400 metrů čtverečních a bývalý státní sekretář jeho velikost odůvodnil tím, že tam s ním bydlí řádové sestry, které mu pomáhají. Před soudem nestál ani stavitel, který dostal údajně za provedené práce zaplaceno dvakrát.

Spinu v sobotu soud pro nedostatek důkazů osvobodil. Prokuratura původně žádala tříletý trest a v obvinění stálo, že se obžalovaní dopustili zpronevěry. Podle agentury AP ale soud Profitiho uznal vinným z méně závažného činu, totiž ze zneužití pravomoci.

mirkazam ( 11. listopadu 2017 11:45 )

zkratik....tak u Nečase se to splnilo...má ,,dáreček "který si pověsil na krk,a už určitě jiný nemá šanci očekávat ...

agfor ( 14. října 2017 17:54 )

V českých nemocnicích se to dějě také. Zatím skřípli jenom šašky z Budějovic, ale co ti ostatní ?

zkratik ( 14. října 2017 17:49 )

proto sou Kalousek a Nečas pánbíčkáři,očekávaj dar

barracuda.sro ( 14. října 2017 17:28 )

Svět se v hnůj obrací !!!! Mamon vládne a černopr.delníci byli vždy nejhorší !

barracuda.sro ( 14. října 2017 17:04 )

Čtěte !!!!!!!!! http://infokuryr.cz/news.php?extend.19085

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud