Hurikán Nate už zabil 28 lidí. Míří na New Orleans, které zpustošila Katrina

7. 10. 2017
19:40

Hurikán Nate se blíží k Mexickému zálivu na východním pobřeží Spojených států. Ve Střední Americe má na svědomí již 28 mrtvých. České ministerstvo zahraničí (MZV) doporučuje zvážit cestu do těchto oblastí USA. Zasáhnout může i New Orleans, které zdevastoval před 12 lety hurikán Katrina. Ten byl ale mnohem silnější než Nate.

Americký prezident Donald Trump vyhlásil kvůli hurikánu Nate ve státě Lousiana stav nouze. Od jihovýchodní Louisiany až na hranici mezi Alabamou a Floridou platí varování před přívalovými vlnami. Na některých místech se počítá s až třímetrovými vlnami a záplavami.

V New Orleansu vyhlásil starosta pro noc na neděli zákaz vycházení. Když na Mexický záliv udeřil v roce 2005 mnohem silnější hurikán Katrina, připravil především kvůli protržení hrází v New Orleans o život 1800 lidí, připomněla agentura DPA.

Před deseti lety pustošila USA Katrina: Jak vypadají zasažená města dnes?Před deseti lety pustošila USA Katrina: Jak vypadají zasažená města dnes? | 

Hurikán Nate se v sobotu ráno nacházel asi 425 kilometrů jižně od Biloxi ve státě Mississippi a doprovázely ho větry o rychlosti 150 kilometrů v hodině. Na západě Kuby předtím způsobil prudké deště, v Kostarice, Nikarague a Hondurasu navíc záplavy a sesuvy půdy. Ze středoamerického regionu je hlášeno 28 mrtvých, desítky dalších jsou pohřešovány. Poškozeny byly četné domy. Živel v regionu ohrozil na 20 tisíc lidí.

Nate je po Harveym a Irmě letos třetím hurikánem, který v uplynulých šesti týdnech zasáhl pevninu USA. Harvey udeřil 25. srpna na pobřeží Texasu, Irma 10. září na Floridě. Ve stejný den zdevastoval Portoriko, americké území, které leží mimo pevninu USA, hurikán Maria.

Saffirova-Simpsonova stupnice hurikánů. Nate bude zřejmě na dvojce.Saffirova-Simpsonova stupnice hurikánů. Nate bude zřejmě na dvojce. | 

České varování před cestami do USA

Ministerstvo zahraničí ČR doporučuje českým občanům, aby kvůli hurikánu Nate zvážili cesty na pobřeží Louisiany, Mississippi, Alabamy a severozápadní části státu Florida. V doporučení, které zveřejnilo na svém webu, také radí občanům pobývajícím v hurikánem zasažených oblastech, aby sledovali zprávy na webových stránkách National Huricane Center.

1912 ( 8. října 2017 05:39 )

jen at je pustoší to zlo který tito zločinci US páchají po světě !!!!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa