Bílý dům, vláda i významné americké instituce se pod taktovkou prezidenta Donalda Trumpa otřásají personálními změnami. Nejnověji v pondělí prezidentský úřad potvrdil, že Trump se rozhodl odvolat šéfa komunikace Bílého domu Anthonyho Scaramucciho, jenž byl přitom do funkce jmenován teprve před deseti dny. Koho už Trump „vyměnil“?
Trumpovy „hry o trůny“: Pod prezidentovou taktovkou duní personální zemětřesení
1.Sesazená ministryně Yatesová
31. ledna - Trump uvolnil z funkce úřadující ministryni spravedlnosti Sally Yatesovou, která nesouhlasila s jeho dekretem dočasně zakazujícím vstup do USA obyvatelům sedmi muslimských zemí a pozastavujícím přijímání uprchlíků. Proti výnosu protestovala velká skupina amerických diplomatů a demokratičtí senátoři se ho neúspěšně pokusili zvrátit v Kongresu.
2.Michael Flynn: Konec po 24 dnech
13. února - Hlavní bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn, jehož styky s ruským velvyslanectvím prověřuje Federální úřad pro vyšetřování (FBI), odstoupil ze své funkce po pouhých 24 dnech v úřadu, což je historicky nejkratší doba. Bílý dům uvedl, že ho k tomu vyzval Trump, který prý v něj ztratil důvěru. V rezignačním dopise Flynn uvedl, že během rychlého vývoje své kauzy nedopatřením nesdělil viceprezidentovi Miku Penceovi úplné informace o kontaktech s Rusy.
3.Steve Bannon, sesazený stratég
5. dubna - Trump odvolal svého hlavního stratéga Steva Bannona z pozice stálého člena Národní bezpečnostní rady (NSC), která je klíčovým poradním orgánem prezidenta v otázkách boje proti terorismu či vojenských misí. Kontroverzní poradce byl členem rady složené z politických, vojenských a bezpečnostních špiček od ledna a mnozí ho označovali za nekompetentního.
4.Odvolaný šéf FBI Comey
9. května - Trump náhle a s okamžitou platností odvolal šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho údajně kvůli ztrátě důvěry a kvůli chybám při vyšetřování skandálu kolem služební elektronické pošty Hillary Clintonové. Jeho rozhodnutí vyvolalo kritické reakce. Podle názoru většiny amerických médií byl skutečnou příčinou Trumpův odpor k vyšetřování údajných zásahů Ruska do loňských amerických prezidentských voleb, které mělo Trumpa zvýhodnit. Na post ředitele FBI Trump 7. června nominoval Christophera Wraye.
5.Rezignující Spicer
21. července - Trump jmenoval ředitelem komunikace Bílého domu Anthonyho Scaramucciho. Na znamení nesouhlasu s jeho jmenováním rezignoval Trumpův mluvčí Sean Spicer, který post šéfa komunikace Bílého domu dočasně zastával od června, kdy podal demisi tehdejší ředitel Mike Dubke. Finančník Scaramucci je Trumpův dlouholetý příznivec z prostředí Wall Streetu. Jeho jmenování považoval Spicer podle médií za zásadní chybu.
6.Kritizovaný Priebus
27. července - Scaramucci po pár dnech v úřadu překvapivě zahrnul vulgárními útoky personálního šéfa Bílého domu Reinceho Priebuse a hlavního Trumpova stratéga Bannona. Priebuse obvinil Scaramucci z úniků informací a vyzval Federální úřad pro vyšetřování (FBI), aby se jeho jednáním zabýval.
7.Generál Kelly na palubě
28. července - Trump odvolal Priebuse a novým personálním ředitelem Bílého domu jmenoval dosavadního ministra vnitřní bezpečnosti Johna Kellyho.
8.Odvolaný Scaramucci
31. července - Trump odvolal Scaramucciho. Bývalého finančníka propustil prý na nátlak nového personálního šéfa Bílého domu Johna Kellyho, kterého téhož dne oficiálně uvedl do funkce.
Já pořád koho mi Trump připomíná těma ksichtama, co dělá při jeho proslovech. Je stejnej, jako duce Benito Mussolini!!