Zlomené srdce je stejně nebezpečné jako infarkt. Následky bývají trvalé

Autor: nka - 
25. června 2017
19:18

Emocionální stres dokáže srdečnímu svalu způsobit stejně dlouhodobé škody jako infarkt, jeho následky mohou být oproti původním předpokladům dokonce trvalé. Napsal to britský web Daily Mail s odkazem na studii vědců z univerzity v Aberdeenu. 

Výzkumy již dříve dokázaly, že vyplavení stresových hormonů v důsledku emocionální zátěže způsobené například smrtí blízké osoby, rozvodem nebo nevěrou může poškodit srdeční sval a v extrémních případech vést dokonce ke smrti postiženého. Tento syndrom se odborně nazývá tako-tsubo kardiomyopatie podle japonského výrazu pro koš na ryby, který má tvar podobný srdeční komoře.

Víte, jak vzniká srdeční infarkt? Podívejte se na video:
Video Jak vypadá infarkt myokardu? - Youtube/BioDigita, Inc

Vědci se až dosud domnívali, že se srdeční sval z nemoci rychle zotaví. Jak ale prokázala nejnovější studie, ze škod se krevní pumpa leckdy nevzpamatuje nikdy. Pacienti s tako-tsubo syndromem mají podobnou délku dožití jako ti, kteří prodělali infarkt.

Badatelé z univerzity ve skotském Aberdeenu po čtyři měsíce sledovali 52 pacientů trpících touto chorobou. Zjistili, že syndrom poškozuje srdeční motoriku dlouhodobě, protože tkáň se kvůli poškození zjizví a svalovina není schopná se správně stahovat. „Mysleli jsme si, že pacienti s tako-tsubo kardiomyopatií se plně zotaví, a to i bez lékařského zásahu. Zjistili jsme ale, že tato choroba má pro srdce daleko dlouhodobější škodlivé následky,“ řekla vedoucí výzkumného týmu Dana Dawsonová.

 „Na srdcích těchto pacientů je patrné jizvení, které nám naznačuje, že plné zotavení bude za současného stavu péče trvat mnohem déle, nebo k němu možná nedojde nikdy,“ komentoval výsledky výzkumu britský kardiolog Metin Avkiran. „Nejnovější poznatky ukazují na nutnost urychleně najít novou a účinnější léčbu na tuto nemoc,“ zdůraznil.

Statistiky ukazují, že 3 až 17 procent pacientů s tako-tsubo kardiomyopatií zemře do pěti let od stanovení diagnózy. Na 90 procent postižených přitom tvoří ženy, stresová příčina je odhalena u 70 procent z nich.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud