Saddám Husajn si před popravou užíval zahrady, hip hopu a rotopedu, tvrdí vojáci

Autor: Mii - 
5. června 2017
21:40

Poslední dny života trávil bývalý irácký diktátor Saddám Husajn zahradničením, ježděním na rotopedu a posloucháním americké hip hopové zpěvačky Mary J. Blinge. Vojáci, jimž bylo uloženo jej střežit, se s tím svěřili poprvé od diktátorovy popravy v roce 2006.

Vztah dvanácti vojáků a diktátora, jenž byl odsouzen mimo jiné za genocidu a týrání civilistů, popisuje nová kniha Vězeň v paláci (Prisoner in Palace). Husajn byl chycen v roce 2003, ale před svojí popravou strávil v zajetí americké armády tři roky. Tyto roky jej hlídalo dvanáct vojáků, kteří dostali časem označení „Super dvanáctka“.

Jelikož jej střežili 24 hodin denně, časem se s ním důvěrně seznámili. Tak moc, že když nakonec došlo na jeho popravu, bylo jim ho líto. Z jejich výpovědí Husajn vychází jako milý stařec, jenž si ve vězení užíval prostých radostí.

Omeletu s trhlinou odmítl jíst

Bývalý diktátor například s kubánským doutníkem v puse často zahradničil nebo sportoval na starém železném rotopedu, který přezdíval „poník“. Užíval si také jídlo a nejraději měl sladké potraviny – vše ovšem muselo být perfektně zorganizováno. „Pokud nebylo něco dokonalé, například omeleta měla trhlinu, odmítal to jíst,“ píše se v knize.

Další oblíbenou diktátorovou kratochvílí bylo poslouchání rádia. Podle vojáků vždy, když narazil na píseň od Mary J. Blinge, přestal ladit. O svém dětství nebo rodině se však rozpovídal málokdy – zmínil jen, že když jeho syn Uday zastřelil několik lidí na večírku, za trest mu zapálil pár jeho luxusních automobilů. „Se smíchem vzpomínal, jak sledoval to inferno,“ píše autor v knize.

Luxusní sbírka vozů syna Saddáma Husajna:

Video Luxusní sbírka vozů syna Saddáma Husajna - YouTube

Jestli si dokázal Saddám Husajn opravdu vybudovat vztah s vojáky, nebo to byla jen forma manipulace, kniha nedokáže odpovědět. Exdiktátorovi to nicméně nepomohlo, popraven byl podle plánu.

USA Saddámův režim svrhly

Američané Saddáma Husajna dopadli v Iráku v polovině prosince 2003. Na jeho hlavu byla vypsána odměna 25 milionů dolarů (585 milionů dolarů). Vojákům se podařilo jeho úkryt odhalit údajně na základě informace od jeho vzdáleného příbuzného. Našli ho v díře vybudované ve sklepě domu v malé vesnici nedaleko jeho rodného města Tikrít.

Husajn se stal iráckým prezidentem v roce 1979. Hned následující rok začal válku s Íránem, v rámci které například nechal kurdskou vesnici v Iráku bombardovat chemickými zbraněmi. Zemřelo 5000 lidí.

Postupně se během Husajnovy vlády začaly objevovat spekulace, že země disponuje zbraněmi hromadného ničení. OSN proto vyžadovala inspekci, což diktátor povolil v roce 2002. Žádné zbraně nebyly objeveny. USA přesto na jaře následujícího roku Irák napadly a Husajnův režim svrhly. Diktátor byl obviněn z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, za což si vysloužil trest smrti. Evropská unie proti němu protestovala.

Podívejte se, jak si americký prezident Donald Trump v přímém přenosu spletl Sýrii a Irák:

Video Donald Trump si spletl Sýrii a Irák v živém vysílání. - Facebook.com/Politico

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud