Trump couvá z protimuslimské rétoriky. Teror není o náboženství, řekl Arabům

Autor: ČTK, bud - 
21. května 2017
18:05

Donald Trump vyzval vůdce arabských zemí k jednotnému postupu a převzetí vůdčí role v boji proti extremismu a terorismu v regionu. Boj s terorismem označil za bitvu dobra a zla, nikoli za střet náboženství nebo civilizací. Americký prezident dnes vystoupil v rámci arabsko-amerického summitu v Rijádu. „Toto shromáždění se může stát počátkem míru na Blízkém východě a možná i na celém světě,“ řekl zástupcům 55 zemí.

Trump arabské státníky vyzval, aby vyhnali teroristy ze svých svatyní. „Je to bitva mezi barbarskými zločinci, kteří chtějí vyhladit život, a slušnými lidmi všech vyznání, kteří jej chtějí bránit,“ řekl prezident. Fanatickým násilím podle jeho slov nejvíce utrpěly právě arabské země.

Saudská Arábie jako kolébka islámu se stala první zastávkou na Trumpově vůbec první zahraniční cestě ve funkci prezidenta. „Terorismus se rozšířil po celém světě. Cesta k míru ale začíná právě zde, na této prastaré půdě, v této posvátné zemi,“ řekl nový šéf Bílého domu.

Ze zodpovědnosti za velkou část nestability v oblasti Blízkého východu obvinil Trump před arabskými lídry Írán. Ten podle něj trénuje spřízněné milice a financuje jim zbraně, které rozsévají zkázu a chaos v oblasti. Írán rovněž podle prezidenta povzbuzuje syrského vůdce Bašára Asada k nepopsatelným zločinům.

Trump chce nové vztahy s muslimy

Trumpův projev je klíčovým bodem prezidentovy snahy o nové definování vztahů mezi USA a arabským a celým muslimským světem. Lídři arabských zemí dnes Trumpa vřele přijali a přešli jeho ostré protimuslimské výpady z předvolební kampaně i dekret, jímž se po nástupu do funkce snažil dočasně zakázat vstup do USA obyvatelům šesti většinově muslimských zemí.

„Nejsme zde, abychom vyučovali – abychom říkali druhým lidem, jak žít, co dělat nebo kým být. Jsme tady, abychom nabídli partnerství při budování lepší budoucnosti pro nás všechny,“ řekl Trump.

Donald Trump vyzkoušel arabský tanec s meči:

Video  Donald Trump se v Saúdské Arábii připojil k tradičnímu tanci s meči.  - Reuters

Vesměs sunnitští vůdci arabských zemí si od Trumpa slibují, že se bude snažit zkrotit šíitský Írán a potlačit jeho rostoucí vliv v regionu, Na to od jeho předchůdce Baracka Obamy čekali marně; vliv Íránu za Obamy naopak vzrostl díky dohodě o omezení íránského jaderného programu a zrušení protiíránských sankcí, kterou USA za Obamy prosadily. Trump se nyní chce v očích Arabů od Obamovy politiky zřetelně distancovat.

Podívejte se na návštěvu Trumpa v Saudské Arábii:

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

skarlettka ( 23. května 2017 09:30 )

Donald nepochopil podstatu islámu. Je to všeobecně nevzdělaný chlap. Ovšem peníze nesmrdí a dá se za ně prodat i čest, nejen zbraně.

1912 ( 22. května 2017 06:07 )

tomik007 ( 21. května 2017 23:45 )

Donald je liszka mazana, ten jim to ukaze

Bystrozraky ( 21. května 2017 22:27 )

Ano, samozřejmě jde o naftu a peníze. V takových případech se dějí věci. Kotrmelce, falešné úsměvy, štvaní proti druhým. Hlavně, že kasa štymuje. Ovšem jak dlouho?

vendulinek ( 21. května 2017 19:53 )

Cela jeho rodina stoji za h...o!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud