Konec převrácených deštníků: Vědci vyrobí „beruščí“ paraple, které odolá větru
Již brzy se možná dočkáme deštníků, které nevyvrátí ani ten nejsilnější vítr. Jejich vývoj plánují japonští vědci, kteří se inspirovali v přírodě – při pozorování křídel berušky.
Berušky mají dvě červenočerné krovky s charakteristickými tečkami. Pod nimi se ukrývají veliká skládací křídla, která brouk roztáhne těsně před vzletem. Křídla jsou tenoučká, elastická a nemají žádné klouby. Přesto odolají i obrovskému náporu větru.
Video: Vědci zblízka natočili, jak beruška roztahuje křídla
Unikátní skládací mechanismus proto zaujal vědce, kteří by se od barevného broučka chtěli přiučit lecčemu zajímavému pro konstrukci skládacích částí satelitů, větráků nebo deštníků.
„Ve srovnání s dalšími brouky jsou berušky velmi dobrými letci a často vzlétají. Říkal jsem si, že skládání jejich křídel funguje fantasticky a má velký potenciál pro vývoj techniky,“ řekl Kazuya Saito z tokijské univerzity, který výsledky výzkumu zveřejnil v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.
Až dosud ale nebylo možné celý proces sledovat, protože beruška po přistání nejdřív sklopí krovky a teprve poté si pod nimi složí křídla. Nyní však přišli japonští výzkumníci s originálním nápadem. Z pryskyřice, která se jinak používá k výrobě umělých nehtů, zhotovili beruškám průhledné krovky. Ty pak broučkovi transplantovali. Díky tomu mohli poprvé na zpomalených záběrech sledovat, jak beruška rozevírá a znovu skládá křídla.
Zjistili, že zatímco obvykle skládací mechanismus vyžaduje spojení pevných částí klouby, beruščí křídla žádné klouby nemají. Jsou složeny z jednoho kusu, který využívá elasticity a rozevírá a skládá se podobně jako kovový svinovací metr.
„Myslím si, že skládání beruščích křídel může změnit design deštníků, který zůstává stejný už přes tisíc let,“ řekl Saito. „Skládací deštníky jsou z mnoha částí a v kloubech se lehce zlomí. Deštník okopírovaný od berušek bude vyroben z bezešvých ohebných rámů. Bude tudíž nezničitelný i při tom nejsilnějším větru a díky použití potenciální energie pružnosti se také velice rychle rozevře,“ slíbil podle britského serveru Telegraph.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.