Neděle 27. září 2020
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Oblačno 12°C

Trumpově vládě hrozí platební neschopnost. Vyjednává proto s Kongresem

Autor: ČTK, vei - 
24. dubna 2017
22:07

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa může být od soboty bez peněz. Vyjednává proto s představiteli Kongresu o dalších podmínkách financování. Trump podle mluvčího Bílého domu Seana Spicera současně trvá na tom, aby zákonodárci vyčlenili peníze pro stavbu zdi na hranicích s Mexikem, uvedla to agentura Reuters.

Bez příslušného souhlasu Kongresu hrozí, že vláda nebude mít od soboty peníze na svůj provoz. Republikáni prezidenta Trumpa sice mají v obou komorách parlamentu většinu, ale ve 100členném Senátu, kde mají 52 mandátů, potřebují k prosazení finančních opatření 60 hlasů. Bez pomoci demokratů se tak neobejdou.

Takzvaný shutdown, kdy federální vláda zůstala kvůli politickému patu asi dva týdny bez financí, nastal v USA například v roce 2013. Tento stav, kdy byly uzavřeny některé státní instituce, podle ratingové agentury Standard & Poor's přišel americkou ekonomiku na zhruba 24 miliard dolarů – což je v přepočtu asi 594 miliard korun.

Trump už v neděli na Twitteru varoval demokratické zákonodárce, že bez jejich souhlasu přijde o peníze i zdravotnická reforma někdejšího prezidenta Baracka Obamy, lidově zvaná Obamacare. „Obamacare je ve vážných potížích. Demokraté potřebují velké peníze, aby mohla fungovat, jinak skončí dřív, než by si kdokoli pomyslel,“ napsal americký prezident.

 Bílý dům podle deníku The Huffington Post uvedl, že za souhlas s částkou 1,5 miliardy dolarů (37 miliard Kč) na zahájení výstavby hraniční zdi nabídl demokratům mimo jiné sedm miliard dolarů (173 miliard Kč) na dotace pojistek pro Obamacare.

Trump podle mluvčího Spicera nehodlá od požadavků na peníze pro zeď ustoupit, neboť je spolu s výdaji na armádu považuje za prioritu k posílení bezpečnosti USA. Bílý dům podle Reuters také uvedl, že další hlasování Kongresu o republikánské náhradě za Obamacare zřejmě není možné v nadcházejících týdnech čekat. Trump se zavázal Obamovu zdravotní reformu zrušit, zatím se mu to ale nepodařilo.

Podívejte se, jak první dáma pošťouchla Donalda Trumpa při americké hymně: 

Video To je TRUMPas! Do prezidenta USA musela drcnout první dáma během hymny. - Reuters

1912 ( 25. dubna 2017 06:57 )

jsou tak zdlužení tito váleční zločinci a ještě ožebračují jiné státy at okupací či vydávat náklady na tyto zločince a zbrojit !!!

flesch2z ( 24. dubna 2017 22:54 )

A to je něco nového? No co, tak budou mít o pár miliard ďolíků větší dluh, který členské státy NATO zatáhnou svými 2% z HDP, nebo né? Trampík to nezatáhne. Mně se zdá, že Trampík chce prachy na válku s KLDR, ta bude drahá. Zaplatíme si vlastního vraha. Zkusme to taky neplatit, za zkoušku to stojí. Vyloučí nás a budeme mít o to nižší dluh my. Sobotka si s naším dluhem taky hlavu neláme a cpe čmoudům a neziskovkám horem dolem. Kdyby Sobotka nebyl vlastizrádce, tak ušetříme za členské příspěvky v NATO a i to co cpe bez našeho souhlasu čmoudům neziskovkám.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud