Britové mají novou librovku: Tajný mechanismus proti padělání a tucet hran

Autor: nka, ČTK - 
28. 3. 2017
09:45

V Británii v úterý vstupuje do oběhu nová jednolibrovka, podle královské mincovny „nejzabezpečenější mince světa“. Místo kulatého tvaru má 12 hran a více bezpečnostních prvků včetně utajovaného mechanismu proti padělání. Dosavadní jednolibrová mince platí do 15. října.

Nová mince je podle britského tisku vyrobena ze dvou kovů různých barev, je tenčí a lehčí, ale přitom trochu větší než její předchůdkyně.

Měla by být také hůř padělatelná, protože kromě dalších prvků obsahuje i tajný bezpečnostní mechanismus. Podle deníku The Telegraph by se mohlo jednat o okem neviditelnou vrstvu, která při skenování mince prokáže originál od padělku.

BBC na svém webu píše, že v současné době je podle odborníků falešná jedna librová mince ze čtyřiceti.

Máte hodně mincí a nevíte, jak je vyčistit? Podívejte se na videonávod:

Video  Podívejte se, jak snadno vyčistit mince  - Adam Balažovič

„(Nová mince) je velkým krokem vpřed v boji proti padělatelům. Pomůže zachránit podnikům i daňovým poplatníkům miliony liber ročně,“ uvedla zástupkyně britského ministerstva financí.

Symbol libry se mění na jedničku

Mince nese na jedné straně symboly Anglie, Skotska, Walesu a Severního Irska – tedy růži, bodlák, pórek a trojlístek. Na druhé straně je portrét královny Alžběty II. Právě pod krkem panovnice, na vnějším kruhu mince, se nachází jeden z bezpečnostních prvků – symbol libry (£), který se při prohlížení z jiného úhlu změní na číslo 1.

Minci by před padělateli mělo pomoci ochránit i to, že jen každá druhá hrana má vroubky, zbytek je hladký.

Problémy s novou mincí ve vozících i automatech

Britská média připomínají, aby lidé nespoléhali na to, že novou minci uplatní ode dneška všude – nepřijímají ji například všechny parkovací a prodejní automaty. Nepasuje také dosud do všech nákupních vozíků.

V České republice jsou padělky mincí spíše vzácné. V loňském roce byla podle České národní banky zadržena jedna falšovaná mince české měny a 25 padělků mincí v eurech. Nejčastěji padělané jsou dlouhodobě tisícikoruny a pětisetkoruny.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa