ISIS už památky jen neničí. Z Mosulu je chtěli bojovníci odnést jako kořist

Autor: ČTK, ula - 
11. 3. 2017
11:41

Rozsáhlé výzkumy provedené pod slavnou mešitou po osvobození Mosulu ukázaly, že radikálové z organizace Islámský stát (IS) se snažili odnést si vzácné artefakty jako kořist. Uvedla to agentura Reuters, která se odvolává na místního archeologa. Dosud se předpokládalo, že islamisté památky většinou jen ničí.

Výzkum financovaný Spojenými státy se provádí pod ruinami mosulské mešity proroka Jonáše. Odhalil například síť tunelů, které vykopali radikálové z IS. Tunely vedou ke starověkému asyrskému paláci ze sedmého století před naším letopočtem. Vchod do paláce asyrského krále Asarhaddona objevili archeologové při vykopávkách, které zahájili v roce 2004. Král vládl ve starověké Asýrii na začátku 7. století před naším letopočtem a jeho vojenská tažení proti Babylonu a Judskému království jsou zaznamenána v Bibli.

Historické artefakty jako zdroj financí

Způsob, jakým byly tunely hloubeny, podle archeologa Musába Muhammada Džasína ukazuje, že bojovníci z IS nechtěli artefakty poškodit. Pro hloubení měli přesný plán a používali jednoduché nástroje, například dláto.

Vykrádání a následné pašování historických artefaktů se podle amerických odborníků stalo významným finančním zdrojem radikálů. V červenci 2015 Spojené státy předaly Iráku mnoho uměleckých předmětů, které zabavily islamistům v Sýrii.

Záběry ze syrského města Palmýra, kde radikálové zničili většinu památek:

Video Záběry z Palmýry - Wonder World News Channel
720p 480p 360p 240p

Radikálové památky hlavně ničí

Vynaložené úsilí o zachování zbytků mešity se velmi liší od způsobu, jakým radikálové zacházeli s významnými památkami na jiných územích, která ovládali, tvrdí odborníci. Poničena byla historická místa v syrském městě Palmýra nebo v někdejší asyrské metropoli Nimrud jižně od Mosulu.

Ničení vzácných artefaktů se stalo součástí kampaně proti kulturním statkům, které jsou v rozporu s radikální sunnitskou interpretací islámu. Drancování často islamisté natáčeli a zveřejňovali.

Radikálové se mešity v Mosulu zmocnili, když před třemi lety vtrhli do Iráku. Mešita byla vydrancována a následně vyhozena do povětří. Zničení mešity však přineslo archeologům novou příležitost k výzkumu.

Ukázka z koncertu v ruinách, které zbyly z Palmýry:

Video V ruinách, které zbyly z Palmýry, zněl Bach. - reu
720p 480p 240p

 Podívejte se na památky v Palmýře, které radikálové zničili:Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa