Spíte déle než devět hodin denně? Možná je za tím Alzheimer a stařecká demence

Autor: nka - 
24. 2. 2017
05:20

Po odchodu do důchodu si řada lidí ráda přispí. Jak ale ukázala nová studie amerických vědců, je spánek delší než devět hodin denně jedním z prvních příznaků nástupu stařecké demence. Upozornil na ni web britského deníku The Independent.

Američtí vědci po dobu deseti let sledovali přes 2400 dobrovolníků starších 60 let ve studii primárně zaměřené na odhalení faktorů kardiovaskulárního rizika. Jednou z otázek, které pacientům pokládali, byla i obvyklá délku spánku.

U desetiny pacientů se během následujících let objevila demence. Při porovnání výsledků vědci zjistili, že mezi pacienty udávajícími délku nepřetržitého spánku přes devět hodin denně byl počet případů stařecké demence dvojnásobný.

„Délka spánku se může stát užitečným klinickým nástrojem, který nám pomůže odhalit pacienty, u nichž se stařecká demence pravděpodobně během následujících 10 let objeví,“ prohlásil Matthew Pase, šéf výzkumného týmu z bostonské univerzity. Upozornil ale, že délka spánku je pouze raný příznak, ne příčina nástupu choroby. Spát kratší dobu tudíž seniorům v oddálení vzniku demence nepomůže.

„U lidí trpících demencí běžně pozorujeme neobvyklý průběh spánku. Nová studie se řadí k dalším důkazům toho, že změny kvality spánku mohou být zjevné dlouho předtím, než se objeví další příznaky jako ztráta paměti,“ komentovala výsledky Rosa Sanchová z britského výzkumného centra pro Alzheimerovu chorobu.

Stařeckou demencí, kterou nejčastěji způsobuje Alzheimerova choroba, trpí kolem sedmi procent lidí starších 65 let. Riziko vzniku demence se přitom s každými pěti lety života zdvojnásobí.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

starypes ( 24. února 2017 10:48 )

A možná mi všichni američtí vědci můžou políbit ř i ť. Spím, kdy chci a jak dlouho chci.

naidka ( 24. února 2017 10:19 )

Nejlepší na usnutí je počítání panáků neboli štamprdlí.

simeone ( 24. února 2017 09:06 )

Radši budu spát i deset hodin denně, než napočítat deset tisíc "oveček" a pak jít do práce. Vědcům zdar

dbbs ( 24. února 2017 07:13 )

Taky

leiah ( 24. února 2017 07:10 )

Tak to mám Alzhemera a stařeckou demenci už od narození.

Zobrazit celou diskusi
Další videa