Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C

Německo zvýší výdaje na obranu. Merkelová: Na boj s ISIS potřebujeme i USA

Autor: ČTK, bk - 
18. února 2017
10:32

Německo udělá vše pro to, aby zvýšilo výdaje na obranu na dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP), jak se k tomu zavázalo. Na mnichovské bezpečnostní konferenci to v sobotu řekla kancléřka Angela Merkelová, podle níž je dobré fungování Severoatlantické aliance v zájmu Německa, Evropské unie i Spojených států.

Země NATO se v roce 2014 zavázaly, že do deseti let zvýší své výdaje na obranu na dvě procenta HDP. Drtivá většina z nich to zatím nesplňuje. Na zvýšení obranných výdajů u evropských spojenců tlačí hlavně administrativa nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

„Cítíme se tímto cílem zavázáni,“ prohlásila dnes Merkelová k několik let starému závazku. „Uděláme vše pro to, abychom ho naplnili,“ přislíbila také. Německo zatím na obranu dává asi 1,2 procenta HDP.

Merkelová se dnes vyslovila pro zlepšení evropské spolupráce na obranném poli a posílení evropské obranyschopnosti. Evropská obrana ale podle ní nemůže být alternativou k NATO, musí se do něj začlenit.

Kancléřka také zdůraznila, že se evropské země ani dnes neobejdou bez vojenské podpory Spojených států, například v boji proti islámskému terorismu. K jeho poražení je podle ní také důležité, že jsou do boje zapojeny muslimské země. Očekává přitom, že muslimské náboženské autority budou jasně dávat najevo, že se distancují od terorismu.

Ve svém projevu se šéfka německé vlády dotkla i vztahu s Ruskem, který ani léta po skončení studené války nepovažuje za stabilní a spolehlivý. Bude se snažit, aby se to změnilo.

Pence: Pro spojence z NATO přišel čas dělat víc

Pro většinu spojenců ze Severoatlantické aliance přišel čas dělat víc pro společnou obranu, řekl na mnichovské bezpečnostní konferenci americký viceprezident Mike Pence. Spojenci podle něj musejí nést spravedlivý díl zodpovědnosti, jinak alianci podkopávají. Pence dnes zároveň americké spojence ujistil, že USA zcela podporují NATO a stojí za svými závazky.

„Slib nést společně zátěž mnozí až příliš dlouho nenaplňovali, což podkopává samotné základy naší aliance,“ je přesvědčen Pence. Řada spojenců, včetně některých členských zemí, které patří k největším, podle něj dodnes jasně neukázala, jak své závazky naplní.

Americký viceprezident připomněl závazek 28 členských zemí NATO z roku 2014 zvýšit do deseti let své výdaje na obranu alespoň na dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). Zatím to podle něj plní jen Spojené státy a čtyři další členské země. Nyní je potřeba, aby tak učinily i ty ostatní.

„Řeknu to jasně: Prezident Spojených států očekává, že naši spojenci budou držet slovo, a že naplní tento závazek. A pro většinu to znamená, že přišel čas dělat víc,“ prohlásil Pence. Jen silná aliance se podle něj dokáže postavit tomu, co ji ohrožuje.

Pence dnes do Mnichova přivezl i další vzkaz amerického prezidenta Donalda Trumpa, v němž evropské spojence ubezpečil o podpoře Severoatlantické aliance. Spojené státy podle něj vždy zůstanou s Evropou. Americký viceprezident poznamenal, že spojenectví Evropy a Spojených států má tradici mnoha desetiletí a je založeno na společných hodnotách jako je svoboda, demokracie, spravedlnost a vláda práva.

Pence dnes také prohlásil, že Spojené státy povedou Rusko ke zodpovědnosti i v době, kdy se snaží s Moskvou najít společnou řeč. Za Trumpovy vlády také Spojené státy nikdy nedovolí, aby Írán získal jadernou zbraň.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

marlen52 ( 18. února 2017 15:29 )

nejdřív sem natáhne plno muslimu a pak chce zvýšit výdaje na obranu.ta si nevidí do pusy

fotrpjotr ( 18. února 2017 14:30 )

Problém je v tom,že NATO nebrání Evropu,ale zájmy USA,které Evropu vtahují do válečných konfliktů.

vladimir1950 ( 18. února 2017 11:50 )

Podívejme se, Kmoníček měl v Máte slovo pravdu. Germáni dávali do armády jako členové NATO polovinu toho, co měli. My dávali 1,5%, nás to tolik bolet nebude.Vzhledem k tomu, že se 2% na armádu odvíjejí od rozpočtu, bude to stát Makrelu a potažmo Germány balík. A do toho imigranti. Německo nade všecko..

rockyshowman ( 18. února 2017 11:21 )

 Na obranu potřebujeme NATO, ne tu babu, co vede Evropu do záhuby. Ta nás již dávno zaprodala svým oblíbencům z jihu. EU nemáme na nic, jen valíme prachy. Poslance v EU zrušit , za ty prachy dovyzbrojit armádu, a poté se rozhodnout, jak dál. Dát tam skutečné odborníky, ne frajery z AUS bývalý Armádní umělecký soubor) atd. Nakoupit kvalitní zbraně, ne nepojištěné bazarovky ve vzduchu, kvalitní transportéry a zbraně. Dobří vojáci se budou shánět těžce. Vysvětlit, že je potřeba ochránit rozprodaný stát bude tvrdý oříšek.

cotonice ( 18. února 2017 11:16 )

"USA ,Nato a Merkelová povedou Rusko k zodpovědnosti" - tak mám dojem , že jim dodnes nedošlo , co je Rusko a jakou ohromnou silou disponuje ve všech sférách !!! Babohitlera opět chytá rozpínavost a dobyvačnost !

Zobrazit celou diskusi