Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Velká ňadra, velké problémy? Vědci: Bujné poprsí je náchylnější k rakovině

Autor: pet - 
13. února 2017
20:40

Ženy, které příroda obdařila bujným poprsím, mají dvakrát větší sklon k rakovině prsu. Tedy alespoň podle výsledků americké vědecké studie. Rodinná anamnéza a jiná onemocnění jsou podle ní faktorem méně podstatným. Informoval o tom na svém webu britský deník DailyMail.

Mnoho žen s velkým poprsím mívá mastnější prsní tkáň, která je dobrým základem pro vznik rakoviny. Tato anamnéza je podle vědců daleko horší než ta rodinná.

Hustší prsní tkáň zapříčiňuje, že většinou spolehlivý mamograf pak nezachytí možný rakovinový nádor v prsu. Proto by se ženy neměly spoléhat jen na tento druh vyšetření a hledat i jiné alternativy k prověření zdraví svých prsou.

Vědci z kalifornské univerzity v San Francisku zkoumali 18 tisíc žen s rakovinou prsu a 184 tisíc žen bez jejích známek. Všechny byly stejně staré a rozřazené podle hustoty prsní tkáně do kategorií. Při výzkumu se brala v potaz rodinná anamnéza a prodělaná onemocnění, hmotnost, pokud ženy měly dítě po třicítce, a další jiné rizikové faktory.

Z výsledků vyplývá, že téměř v 39 procentech případů onemocnění rakovinou prsu před menopauzou se dalo zabránit, kdyby ženy neměly tak hustou prsní tkáň. Obdobně na tom jsou i ženy po menopauze.

Nádory se hledají špatně

Naše zjištění naznačují, že díky silné hustotě prsu se zdají být obyčejné rizikové faktory v pořádku. Ty se ale pak modifikují. Kdyby se snížila hustota prsu, mohlo by být tak zabráněno podstatné částí všech případů tohoto onemocnění. Prsní tkáň se totiž skládá nejen z mléčných kanálků a žláz, ale také z prsní tkáně a tukové tkáně,“ vysvětlila doktorka Natalie Engmannová, autorka studie.

Nádory se hledají špatně. Pokud by šlo jen o tukovou tkáň, ta je pod přístrojem transparentní. Je tedy lépe zjistitelné, zdali je s prsem něco v nepořádku. Jedná-li se ale o ženu, která má prsní tkáň velmi hustou, je obtížné zjistit, zdali se v ní něco ukrývá,“ dovysvětlila Engmannová.

Podle odhadů je přibližně 60 procent mladších žen a okolo poloviny žen starších obdařeno poprsím s hustou tkání. Léků, které by redukovaly hustotu prsní tkáně, není mnoho. Mezi nejznámější patří tamoxifen, který má ale silné nežádoucí účinky.

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi