Italové jdou po stopě hrobky královny Nefertiti. Rozluští její záhadu?
Definitivní rozluštění tajemství posledního odpočinku legendární královny Nefertiti slibují italští vědci. Egyptské Údolí králů, v němž by se podle předpokladů její hrobka měla nacházet, se chystají podrobit zkoumání pomocí nejmodernějších metod. Oznámila to ruská agentura RIA Novosti.
„Předchozí pokusy najít její hrobku přinesly závěry, které nebyly úplné a protiřečily si. Naše mise, ať už s negativním, nebo pozitivním výsledkem, tuto důležitou otázku uzavře. Buď se staneme spoluautory největšího objevu století, nebo zvěstovateli největšího zklamání století,“ oznámil Franco Porcelli, šéf týmu z univerzity v italském Turíně.
Článek o tom, že hrobka faraona Tutanchamona v Údolí králů by mohla obsahovat i komoru s ostatky Nefertiti, publikoval v srpnu 2015 britský historik Nicolas Reeves. Následného průzkumu se účastnilo několik týmu, které ale došly k protichůdným závěrům.
Nyní se egyptské ministerstvo starověkých památek rozhodlo výzkum svěřit Italovi Porcellimu, který je v odborných kruzích uznávaným odborníkem na používání fyzikálních metod v archeologii. Pod jeho vedením tak mají experti prohledat celé Údolí králů a kromě hrobky Nefertiti se pokusit odhalit i poslední místo odpočinku dalších egyptských panovníků.
Bezkontaktní výzkum hrobek
Veškeré práce budou vedeny bezkontaktní metodou, takže stěny hrobek zanechají netknuté. Italové budou používat radary nejnovější generace, které podle Porcelliho umožní nahlédnout až 10 metrů pod zem a dovnitř skal a najít předměty, které starší radary nemohly vidět.
Pomocí radarového průzkumu pak vědci vytvoří trojrozměrnou mapu Údolí králů, s níž budou pátrat po skrytých místnostech a hrobkách. „Veškeré údaje nasbíráme za týden, potom je budeme dva měsíce analyzovat. Všechno máme připraveno, do zahájení poslední kapitoly v příběhu o hrobce královny Nefertiti nám zbývá jen dostat povolení od egyptské policie,“ řekl Porcelli.
Pokud by se teorie prokázala, bylo by objevení místa posledního odpočinku Nefertiti nejvýznamnějším egyptským archeologickým objevem tohoto století. Egyptologové si nejsou jistí, kde Nefertiti zemřela a kde je pohřbena. Nejčastěji se mluví o Armaně, což je 400 kilometrů severně od Luxoru, kde se také našla její busta.
Nefertiti žila ve 14. století před naším letopočtem. Byla hlavní manželkou krále Achnatona, který nastolil monoteistické náboženství zasvěcené bohu slunce Atonovi. Je také považována za nevlastní matku pozdějšího krále Tutanchamona, který zemřel v roce 1323 př. n. l. Její podobu zachytila slavná busta, která se našla v roce 1912 a jež se nyní vystavuje v berlínských muzejních sbírkách. Díky ní se Neferititi stala synonymem krásy.
Tutanchamonův hrob našel v roce 1922 Brit Howard Carter. Na rozdíl od jiných luxorských hrobek byl téměř neporušený a obsahoval 5000 předmětů, včetně slavné zlaté pohřební masky. Experti si dlouho lámou hlavu, proč je Tutanchamonova hrobka menší než hrobky jiných faraonů a proč její dispozice odpovídá spíše hrobkám tehdejších egyptských královen.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.