Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 8°C

Tady vládnou odpadky. Podívejte se na tři nejšpinavější místa na světě

  • Autor: jer - 
    5. 2. 2017
    20:15

    Víte, kde končí váš odpad? V Česku se většinou spaluje nebo recykluje. Na řadě míst světa to ale stále ještě není samozřejmost. Stovky hektarů půdy tak stále znečišťují nekonečné hromady odpadu. Podívejte se na ty největší, nejšpinavější a nejnebezpečnější skládky světa v žebříčku, který sestavil web rt.com

  • 1.„Důl“ nedaleko Guatemala City

    Nechvalně proslulá masivní skládka odpadu nedaleko Guatemala City je největší skládkou Střední Ameriky. Zabírá 16 hektarů půdy a nachází se na ní veškerý myslitelný odpad. Mezi místními je známá jako „Zóna 3“ nebo „Basurero“ (odpad). Právě na této skládce končí třetina odpadu z celé země.


    „Důl“ nedaleko Guatemala City „Důl“ nedaleko Guatemala City | reprofoto Youtube RT Documentary

  • 2.„Město odpadu“ v Egyptě

    Přijde vám nemyslitelné, že byste bydleli na skládce? V Egyptě, nedaleko hlavního města Káhiry, existuje čtvrť Zabbaleen. Jedná se o žijící město plné lidí, dětí i zvířat. Žije zde až 70 tisíc lidí s různým vyznáním. Čím je tedy toto místo zvláštní? Kromě města je to i obří skládka. Místní se živí sběrem odpadu, žijí v něm a vychovávají v něm své potomky. Místní recyklují veškerý odpad, který produkují obyvatelé Káhiry. Skládka jim podle jejich slov dává vše od hraček pro děti, až po krmivo pro hospodářská zvířata. Obyvatelé čtvrti Zabbaleen se za svůj životní úděl nestydí, vnímají jej jako důležitou službu společnosti.

     

  • 3.„Toxické město“ Ghany

    Věděli jste, že Ghana je jedním z mnoha afrických států, ve kterých končí elektronika, která byla vyřazena ve vyspělých zemích? Agbogbloshie je enormní skládka nedaleko města Accra. Právě zde končí stará, vyřazená elektronika z velké části světa. Skládka má rozlohu 10,6 hektarů. Jedná se asi o nejjedovatější skládku světa. Místní pracovníci totiž při honbě za cennými kovy pálí plasty. Z tisíců ohňů stoupá toxický kouř. Žádné bezpečnostní regulace nebo předpisy zde neexistují. Zdejší pracovníci jsou vystaveni jedovatému vzduchu i několik hodin denně, což u nich nevyhnutelně způsobuje vážné zdravotní potíže, někdy i úmrtí. Místní skládce přezdívají „Sodoma Gomora.“

     

Zobrazit celou diskusi