Vytáčí vás mlaskání do ruda? Zřejmě trpíte mozkovou abnormalitou, uznali lékaři

Autor: nka - 
3. února 2017
19:04

Rozzuří vás k nepříčetnosti, když vedle vás někdo mlaská nebo cvaká propiskou? Možná trpíte poruchou zvanou misofonie, která je podle nejnovějších zjištění lékařů způsobena odchylkami ve struktuře i aktivitě mozku.

Zatímco dříve nebylo jasné, čím je misofonie způsobena, a část lékařů se na její existenci dívala s despektem, nyní přišli britští výzkumníci se zajímavým objevem. Ukázalo se, že lidé trpící misofonií vykazují odchylky ve frontálním laloku mozkové kůry i odlišnou mozkovou aktivitu v momentě, kdy jsou vystaveni obtěžujícímu zvuku. S tím souvisí i další tělesné příznaky jako zvýšená tepová frekvence a pocení.

„Řada lidí, kteří misofonií trpí, tuto zprávu uvítají. Vůbec poprvé jsme totiž potvrdili, že funkce a struktura jejich mozku je odlišná,“ vysvětluje Sukhbinder Kumar, neurolog z univerzity v britském Newcastlu. „Naše studie ukazuje důležité změny mozku a mohla by konečně přesvědčit skeptickou lékařskou obec, že jde o skutečnou poruchu,“ dodává.

To potvrzuje i neurolog Tim Griffiths. „Také jsem byl jedním ze skeptiků. Pak jsem se ale setkal s pacienty na klinice a pochopil jsem, jak zarážející podobnost jejich příznaky vykazují,“ popisuje.

Pacienti čelí nepochopení lékařů

Devětadvacetiletá Britka Olana Tansley-Hancock popisuje, jak se jí praktický lékař vysmál, když si mu na své problémy přišla postěžovat. Stolování s rodinou pro ni přitom začalo být nesnesitelné, když jí bylo pouhých osm let.

„Když jsem slyšela, jak ostatní při jídle mlaskají, musela jsem si brát talíř do svého pokoje,“ vzpomíná. „Kdykoliv jsem slyšela někoho mlaskat, dostala jsem šílenou chuť ho praštit – a ti, kdo mě znají, vám řeknou, že něco takového se mi vůbec nepodobá,“ dodává.

Když se o misofonii dozvěděla, znamenalo to pro ni úlevu. „Dokazuje to, že existuje nějaký důvod pro tuto poruchu, což by mělo ostatním pomoci nás pochopit,“ říká. Dodává, že to je také příležitost najít způsob, jak pacientům ulehčit život.

Misofonie byla poprvé popsána v roce 2000. Jde o poruchu charakterizovanou nesnášenlivostí určitého zvuku. Zatím není zařazena do mezinárodní klasifikace nemocí a léčí se psychoterapií. 

kolomajzna ( 20. září 2017 15:46 )

my musíme mít stejného kolegu. ale poruchou netrpím. prostě mi vadí, když se někdo neumí chovat. je to prostě nechutné.

djaba ( 4. února 2017 07:56 )

 Moji rodičové také nejedli .Ti prostě žžrali .Teď je matičce 90 let a když se krmí musím odejít .

starypes ( 4. února 2017 06:02 )

Kdo mlaská, srká, krká a prdí, ten si vážně zdraví tvrdí.

beruska.07 ( 4. února 2017 01:38 )

Jestli trpíš touto mozkovou abnormalitou, tak musíš vědět, že jediné co lze ovládat je reakce na to, co to s tebou dělá, tedy jestli vybuchneš nebo odejdeš, případně si ještě můžeš dát špunty do uší, když to situace dovolí. To co to s tebou dělá se ovládat nedá. Pokud chceš tvrdit něco jiného, tak kecáš o tom, že tím trpíš.

bre-burda ( 4. února 2017 00:17 )

Rovněž tím trpím. Ale nedělám ze sebe chudinku a ovládám se! Ten nespočet lidí, co si vzali život bych si přál vidět. Tady má někdo sklony k dramatizaci a hysterii a ne že trpí mozkovou abnormalitou.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud