Sobota 25. května 2024
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, bouřka 20°C

Za práva žen a proti Trumpovi: Miliony Američanů zaplavily ulice velkoměst

Autor: ČTK, abo - 
22. ledna 2017
08:46

Více než milion lidí se sešel ve Washingtonu, Los Angeles a dalších městech světa na manifestacích za práva žen, která jsou podle aktivistů ohrožena novou vládou amerického prezidenta Donalda Trumpa. V americké metropoli Washingtonu místní úřady odhadly účast na více než půl milionu, v Los Angeles se podle policie shromáždilo v ulicích 500 tisíc lidí, v Chicagu na 150 tisíc. Na rozdíl od násilných protestů v době páteční Trumpovy inaugurace nebyl při sobotních poklidných demonstracích nikdo zatčen, napsala dnes agentura AP.

Zpravodajský server BBC News uvedl, že manifestace za práva žen se uskutečnily na 600 místech po celém světě. Pochodů se nezúčastnily pouze ženy, ale ze solidarity se k nim připojilo i množství mužů.

Největší pozornost přitahoval Washington, kde manifestace brzy přerostla v otevřený protest proti Trumpovi. Organizátoři očekávali až čtvrt milionu lidí, ale úřady, které byly původně v odhadech střízlivější, nyní hovoří o více než 500.000 účastnících. Spekuluje se, že dnešní shromáždění předčilo davy, které se shromáždily na páteční Trumpově inauguraci.

Za práva žen a proti Trumpovi demonstroval v USA přes milion lidí. Za práva žen a proti Trumpovi demonstroval v USA přes milion lidí. | ČTK, EPA, REUTERS

V Los Angeles takzvaný sesterský pochod přitáhl půl milionu, podle některých odhadů citovaných agenturou Reuters až 750 tisíc demonstrantů. Statisíce žen zaplnily také ulice Chicaga, New Yorku a Bostonu. Mnohatisícové demonstrace byly hlášeny z australského Sydney, z Londýna, Tokia a jiných měst v Evropě a Asii.

Trump rozhořčil množství liberálních Američanů ponižujícími poznámkami na adresu žen, Mexičanů či muslimů. Agentura AP uvedla, že Washington zažil v sobotu jednu z největších demonstrací ve svých dějinách. Pam Foysterová, která na protestní akci přijela z Colorada, řekla, že sobotní atmosféra ve Washingtonu jí připomněla protesty z 60. let proti válce ve Vietnamu.

Mezi známými osobnostmi, které se zúčastnily sobotního pochodu ve Washingtonu, nechyběly zpěvačky Madonna a Cher, herečky Julia Robertsová a Scarlett Johanssonová či bývalý ministr zahraničí John Kerry. V New Yorku byly na demonstraci vidět například herečky Helen Mirrenová a Whoopi Goldbergová, v Los Angeles zase Jane Fondová.

Za práva žen a proti Trumpovi demonstroval v USA přes milion lidí. Za práva žen a proti Trumpovi demonstroval v USA přes milion lidí. | ČTK, EPA, REUTERS

„Pochodujeme tady dnes za morální jádro tohoto národa, proti kterému náš nový prezident vede válku. Naše důstojnost, náš charakter, naše práva jsou terčem útoků a nenávist se včera ujala moci. Ale prezident není Amerika… My jsme Amerika,“ řekla shromážděným zástupům ve Washingtonu herečka America Ferreraová.

Trump, který s oblibou komentuje dění na Twitteru, se k masovým protestním akcím ve svůj první den v úřadu nevyjádřil, uvedla agentura Reuters.

marais ( 23. ledna 2017 12:14 )

 Chudinky... ať se zamyslí samy nad sebou ...a jejich celebrity? odhalování Madonny na kocertech , houpání se nahé zpěvačky na kouli, skandál Lewinské tj. úroveň amerických žen?

amej ( 23. ledna 2017 09:20 )

Ať jdou do p..le. Konečně je tam chlap, který se nebude s nikým s..t a to jim vadí. Určitě dostali zaplaceno, aby si zašli demonstrovat. Jako u nás s volbami apod. Zaplatí se nepřizpůsobivým dvě stovky a oddemonstrují všechno.

salto ( 23. ledna 2017 08:42 )

Že by Bartoškova a Dykova slova o občanské neposlušnosti padla konečně na úrodnou půdu?

nezadat1 ( 22. ledna 2017 13:46 )

U nás se taky našlo pár desítek hňupů.Kdyby to byli tisíce,tak ČT by to dávala v přímém přenosu a tak teď drží hubu.

gabreta ( 22. ledna 2017 12:13 )

Dobře časově naplánovaná akce!! Kým asi?? A že holky nejdou demonstrovat za svá práva k arbášům??

Zobrazit celou diskusi