Maroko zakázalo z bezpečnostních důvodů muslimské burky
Marocké úřady zakázaly výrobu, prodej a nošení burek, tedy oděvů, které muslimkám zakrývají celé tělo a ponechávají jen mřížku pro oči. Zdůvodnily to potřebou zvýšit bezpečnost v zemi. S odvoláním na oběžník ministerstva vnitra o tom dnes podle agentury AFP informovala marocká média.
Burka, jejíž odívání je obvyklé na Blízkém východě i v Afghánistánu a Pákistánu, je v Maroku velmi vzácným jevem. Většina Maročanek nosí hidžáb - šátek zakrývající vlasy. Marocký král Muhammad VI. hlásí umírněný islám. Podle AFP je ale v této muslimské zemi stále vidět soupeření mezi moderností a konzervatismem.
Svým zaměstnancům odpovídajícím v regionech za obchodní záležitosti rozeslalo ministerstvo vnitra oběžník s pokyny, aby počínaje tímto týdnem nepovolovali výrobu burek. Informace o zákazu se už dostala k obchodníkům v Casablance; v Tarúdantu na jihu se mají obchody tohoto zboží zbavit do 48 hodin. V některých městech správa označuje zboží jako afghánský nikáb a v případě, že ho obchodníci neodstraní, hrozí úřady zabavením. Server Le360 citoval jednoho ze zaměstnanců ministerstva, který sdělil, že úřady vydaly zákaz dovozu, výroby a prodeje ve všech městech a oblastech království.
"Zločinci několikrát použili tento oděv k páchání svých zločinů," vysvětlil médiím zákaz burky představitel ministerstva vnitra. Narážel na atentáty, které islamisté spáchali v posledních letech v Maroku.
Pro představitelky marockých žen je zákaz burky "významným krokem v boji proti náboženskému extremismu" v Maroku.
Zákaz naopak vyvolal obavy salafistů a dalších muslimských tradicionalistů v zemi, že to povede k zákazu i nikábů, tedy oděvů, které ponechávají jen úzký průhled pro oči. "Je možné, že se Maroko blíží k zákazu nikábu, který muslimky nosí již pět století? Pokud se tak stane, byla by to katastrofa," prohlásil jeden šejk z řad místních salafistů.
Když chtějí žít v Evropě, musí se přizpůsobit, nebo ať se vrátí zpět. My jsme tu doma a nebudeme se jim přizpůsobovat.