Pátek 24. března 2023
Svátek slaví Gabriel, zítra Marián
Oblačno 17°C

Maroko zakázalo z bezpečnostních důvodů muslimské burky

Ve Švýcarsku zakázali burky: Muslimky zákon ignorovaly, dostaly pokuty
Ve Švýcarsku zakázali burky: Muslimky zákon ignorovaly, dostaly pokuty  (Autor: scom)
Autor: ČTK - 
10. ledna 2017
21:57

Marocké úřady zakázaly výrobu, prodej a nošení burek, tedy oděvů, které muslimkám zakrývají celé tělo a ponechávají jen mřížku pro oči. Zdůvodnily to potřebou zvýšit bezpečnost v zemi. S odvoláním na oběžník ministerstva vnitra o tom dnes podle agentury AFP informovala marocká média.

Burka, jejíž odívání je obvyklé na Blízkém východě i v Afghánistánu a Pákistánu, je v Maroku velmi vzácným jevem. Většina Maročanek nosí hidžáb - šátek zakrývající vlasy. Marocký král Muhammad VI. hlásí umírněný islám. Podle AFP je ale v této muslimské zemi stále vidět soupeření mezi moderností a konzervatismem.

Svým zaměstnancům odpovídajícím v regionech za obchodní záležitosti rozeslalo ministerstvo vnitra oběžník s pokyny, aby počínaje tímto týdnem nepovolovali výrobu burek. Informace o zákazu se už dostala k obchodníkům v Casablance; v Tarúdantu na jihu se mají obchody tohoto zboží zbavit do 48 hodin. V některých městech správa označuje zboží jako afghánský nikáb a v případě, že ho obchodníci neodstraní, hrozí úřady zabavením. Server Le360 citoval jednoho ze zaměstnanců ministerstva, který sdělil, že úřady vydaly zákaz dovozu, výroby a prodeje ve všech městech a oblastech království.

"Zločinci několikrát použili tento oděv k páchání svých zločinů," vysvětlil médiím zákaz burky představitel ministerstva vnitra. Narážel na atentáty, které islamisté spáchali v posledních letech v Maroku.

Pro představitelky marockých žen je zákaz burky "významným krokem v boji proti náboženskému extremismu" v Maroku.

Zákaz naopak vyvolal obavy salafistů a dalších muslimských tradicionalistů v zemi, že to povede k zákazu i nikábů, tedy oděvů, které ponechávají jen úzký průhled pro oči. "Je možné, že se Maroko blíží k zákazu nikábu, který muslimky nosí již pět století? Pokud se tak stane, byla by to katastrofa," prohlásil jeden šejk z řad místních salafistů.

Video  Zahalování muslimek v Česku podle arabisty: Nemusí mít hidžáb, stačil by kroj z Kyjova  - Zuzana Štíchová, Jan Jedlička
Video se připravuje ...

11karel11 ( 7. února 2017 12:23 )

Když chtějí žít v Evropě, musí se přizpůsobit, nebo ať se vrátí zpět. My jsme tu doma a nebudeme se jim přizpůsobovat.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa