Prezident Duda vyzval Poláky k uklidnění. Premiérka bouří: „Škodíte Polsku“

Autor: jer, ČTK, simao - 
17. 12. 2016
19:50

Polský prezident Andrzej Duda v sobotu v reakci na protivládní protesty ve Varšavě vyzval ke klidu a apeloval na dobrou vůli a zdravý rozum opozice i parlamentní většiny. Dodal, že je připraven působit jako prostředník mezi oběma stranami. Polská premiérka Beata Szydlová pak dnes označila počínání opozice, na jejíž výzvu se ve Varšavě konají mnohatisícové protesty, za skandální.

„Chtěl bych vyzvat všechny strany politické scény ke klidu, tak aby práce parlamentu mohla hladce, civilizovaně a s náležitou vážností pokračovat - v souladu s principy parlamentní demokracie,“ uvedl prezident Duda v prohlášení, z nějž citovala polská média.

Duda tak reagoval na zablokování budovy parlamentu v noci na sobotu po výzvě opozice a následnou demonstraci proti konzervativní vládě a jejím krokům, které podle opozice ohrožují demokracii. Protest před budovu Sejmu (dolní parlamentní komory) byl původně svolán kvůli návrhu vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) omezit novinářům vstup do parlamentní budovy.

Šéfem PiS je přitom Jaroslaw Kaczyński. Současné protesty jsou patrně nejvyhrocenějším střetem mezi opozicí a PiS, která se vlády ujala v říjnu 2015.

Prezident v prohlášení dodal, že důvod protestů chápe. Jakékoli změny v pravidlech by podle něj měly být projednány se zástupci médií tak, aby nevznikl dojem, že je jejich práce omezována.

Premiérka Szydlová: Škodíte Polsku

Premiérka Beata Szydlová si na počínání opozice postěžovala. Nástrojem opozičních stran se podle ní stal křik, zasévání zmatku a destabilizace, které nemají nic společného se standardy evropské demokracie.

Opozice dle ní vyvolává „krajní emoce“, což nemá nic společného se současným stavem země, prohlásila Szydlová večer ve zvláštním televizním projevu. „Naopak, je to dáno bezmocí, frustrací těch, kteří přišli o moc a kteří naprosto nevědí, jak přesvědčit Poláky o svých myšlenkách,“ dodala.

Opozici obvinila, že se chová nezodpovědně a škodí Polsku. „Je to velká chyba a mým úkolem je říct to nahlas,“ zdůraznila premiérka. Její strana Právo a spravedlnost (PiS) podle ní za rok udělala pro Polsko více než předchozí vlády za osm let. Zmínila například snížení věku pro odchod do důchodu. 

FOTO: Při protestech došlo i na zatýkání.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

flesch2z ( 18. prosince 2016 13:56 )

Szydlová jim vypla topení a elektřinu, já bych si zatopila lavicemi. Poláci to nesmí vzdát, ať se zbaví té zkorumpované vlády, jinak už nikdy nebudou mít šanci. To jen my, čumíme do blba a necháme se omezovat novými zákony.

flesch2z ( 18. prosince 2016 13:51 )

Je to tak, komplet všechny a začít od začátku.

1912 ( 18. prosince 2016 07:18 )

jen u nás si nacháváme libít od těch zkorumpovaných politiku ten jejich DENODENNÍ GOLIÁŠŮV HNŮJ HÁZET NA HLAVUProto je třeba zasáhnout a konečně tu prolhanou sebranku vyházet z oken !!

zdenek43 ( 18. prosince 2016 00:04 )

klasika CESKA ......... u vlady je PRAVICE a hned se vyroji L U Z A a vykrikuje jak chudaci LID-DUCHODCI,ZDRAVOTNICTVI....samo DETI se maji spatne.............. a u moci jsou LEVICACI tedy soudruzi a ta sama LUZA JE STICHA - drzi usta?? a krok a ta LUZA??? DUCHODCI dostanou pridano 40 korun???????, do zdravotnictvi plyne mene penez nez za PRAVICE ???? ///za pravice jde do zdravotnictvi jde 7,3% a LUZA vyjde do ulci a vykrikuje , ze jsme natom nehrur na SVETE??? , a kdyz za VLADY SOUDRUHU - LEVICE jde do ZDRAVOTNICTVI 7,0% HDP tak ta sama luza mlci, drzi USTA .....///// soudruzi oblbnou LUZU , ze jim preradi ?? DETSKE PLENY DO NIZSSI DPH a moc dobre vedi soudruzi , ze to neni mozne - - - že již od roku 2006 bylo vůči České republice zahájeno řízení o porušení smlouvy o založení Evropského společenství, týkající se porušení práva při uplatňování snížené sazby DPH u dětských plen......... ...Vláda Jiřího Paroubka (25.04.2005 - 04.09.2006)--Mgr. Bohuslav Sobotka - 1. místopředseda vlády a ministr financí (25. 4. 2005 - 16. 8. 2006) atd.atd........

hanka666 ( 17. prosince 2016 22:41 )

 Jako přes kopírák. A červené kartičky si šli nafasovat?

Zobrazit celou diskusi
Další videa