Máte syrskou krev na rukou, kritizoval Obama Rusko. A potvrdil i útok hackerů

Autor: ČTK - 
16. prosince 2016
21:35

Rusové jsou odpovědní za hackerské útoky proti Demokratické straně během volební kampaně, podobným útokům musí Spojené státy zabránit. Na bilanční tiskové konferenci to dnes ve Washingtonu řekl odcházející prezident Barack Obama. Poznamenal přitom, že nešlo o „propracovanou špionážní akci“. Doufá nicméně, že budoucí prezident nedopustí, aby cizí mocnost ovlivnila americké volby.

Při zářijovém summitu státu skupiny G20 v Číně Obama své stanovisko sdělil ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Pak už k dalším útokům nedošlo, řekl Obama. Odpovědi na otázku o Putinově osobní odpovědnosti za akce ruských hackerů, o níž v minulých dnech spekulovala americká média, se americký prezident vyhnul.

Rozhovor o útocích hackerů měl prý Obama i s čínským prezidentem Si Ťchin-pingem. Existují podle něj důkazy, že Čína tyto akce omezila, i když je nezastavila. „Mým úkolem zůstává varovat Rusko a ostatní, aby se k hackerským útokům neuchylovali,“ konstatoval prezident. V opačném případě budou některé americké odpovědi veřejné, o jiných se lidé nedozvědí.

Obama řekl, že nynější personál Bílého domu se zasadí o to, aby předání úřadu týmu Donalda Trumpa proběhlo hladce. Svůj osobní rozhovor s Trumpem označil za srdečný, padaly prý i konkrétní návrhy. Trumpovi prý bude vždy k dispozici.

Rusko a Asad mají krev na rukou

Obama obvinil režim syrského prezidenta Bašára Asada a Rusko z odpovědnosti za pokračování syrského konfliktu. Krev je na rukou Asadova režimu a Ruska, uvedl prezident. „Asadův režim si nemůže masakry proklestit cestu k legitimitě,“ dodal Obama. Svět nesmí od krutých událostí v Sýrii odvracet oči.

Prezident je přesvědčen, že americký postup v Sýrii je správný a v daných podmínkách realistický. Pozemní intervence nebyla možná, nejlepší cestou byla podpora umírněné syrské opozice. „Nemohu ale říci, že jsme byli v Sýrii úspěšní,“ řekl.

Obama, který za pět týdnů Bílý dům opouští, na tiskové konferenci rovněž rekapituloval bilanci svého osmiletého vládnutí s důrazem na úspěchy v hospodářské a sociální oblasti, ve zdravotnictví a zaměstnanosti. Ve sféře zahraniční politiky poukázal na stahování amerických jednotek ze zahraničních bojišť, o zlepšení vztahů s Kubou a uzavření dohod o ochraně klimatu.

1912 ( 18. prosince 2016 05:05 )

1912 ( 18. prosince 2016 05:02 )

marais ( 17. prosince 2016 18:17 )

 Kolik krve bylo prolito v Iráku a v Sýrii už před angažmá Ruska? má krátkou paměť !

tgbg ( 17. prosince 2016 09:53 )

od těchto ruských zločinců ruce pryč a hlavně ať táhnou na svá území a neokupují státy, kde mají postavené ty vojenské základny jen kolik válek vedli od r.45 ??? Ty jejich teorie známe jak dopadly ty těžké zbraně na Ukrajině a vznik těch islamistů teroristů právě v Iráku proti Sýrií ,že provádí špionáže s těmi drony po celé EU to je vše dobré co ??!! A to že ovlivňují všechny politiky ve všech postkomunistických státech víme moc dobře příkladem jsme sami neboť se podívejte jaký to má vliv to zločinecké RUKO když jsou rozlezlí špioni jako poradci na jakémkoliv institutu u nás ,či školách zde, které jsou pod jejich správou nebo jako učitelé ruštiny a i té ruské propagandy je tu tolik kterou ovládají a tak ovlivňují a oblbují naše lidi že zapomínají na vlastenectví a jejich mozky a je to vidět na těch zblblých politicích ze zločineckého RUSKA .Kdo má rozum tak se nedá koupit těmi zakrvácenými rubly jako já a ani oblbnout neboť to zločinné RUSKO JSOU TAK ZFANATIZOVÁNÝ A ZBLBLÝ NÁROD !

1912 ( 17. prosince 2016 09:44 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud