Rusové se prý nabourali do e-mailu vlivného republikána. „Sankce na ně,“ hřmí senátor

Autor: Alexandr Božilov, ČTK - 
15. prosince 2016
19:00

Vlivný republikánský senátor Lindsey Graham uvedl, že se mu ruští hackeři nabourali do e-mailového účtu. Senátor z Jižní Karolíny volá po spolupráci s demokraty při vyšetřování této kauzy a chce Rusko potrestat.

„Věřím, že se Rusové nabourali do Demokratického národního výboru. Také věřím tomu, že se dostali do e-mailového účtu Johna Podesty stejně jako do toho mého,“ uvedl Graham pro CNN.

V souvislosti s údajnými ruskými hackerskými útoky přinesla novou zprávu také stanice NBC News. Zdroje z amerických tajných služeb prý tvrdí, že se Vladimir Putin s největší pravděpodobností osobně zapojil do ruské snahy ovlivnit listopadové prezidentské volby v USA.

Ruský prezident Vladimir Putin se prý osobně angažoval v pokusu Ruska ovlivnit americké prezidentské volby.Ruský prezident Vladimir Putin se prý osobně angažoval v pokusu Ruska ovlivnit americké prezidentské volby. | ČTK, EPA, REUTERS

Zvolený americký prezident Donald Trump přitom několikrát zopakoval své výhrady proti obviňování Ruska, že má na svědomí hackerské útoky na americké servery s cílem ovlivnit volby. Údajné ruské pokusy ovlivnit americké volby jsou nicméně stále předmětem diskusí mezi poslanci obou stran v Kongresu.

Ačkoliv si Lindsey Graham myslí, že celá kauza pomohla spíše Trumpovi než Clintonové, o výsledku voleb žádné pochybnosti nemá. „Myslím si, že Hillary Clintonová prohrála, protože nebyla tím poslem změn. Snažila se Trumpa zdiskreditovat, ale nakonec to nebyla schopná dotáhnout do konce.“

Senátor z Jižní Karolíny také uvedl, že na vyřešení této kauzy musí spolupracovat republikáni i demokraté dohromady, protože problém se týká jich všech.

„Měli bychom Rusům říct: Nás nezajímá, proč se vměšujete do našich voleb. My vás zkrátka potrestáme a potrestáme vás tvrdě – uvalíme na vás sankce,“ hrozí Graham.

Republikánští senátoři John McCain a Lindsey GrahamRepublikánští senátoři John McCain a Lindsey Graham | EPA

Vyšetřování ruské role v útocích na servery amerických politických stran už začalo. Vůdce republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell tento týden oznámil, že tvrzení tajných služeb USA o ruské kybernetické diverzi prošetří zvláštní senátní zpravodajská komise.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

flesch2z ( 15. prosince 2016 21:27 )

To je nějaká nakažlivá západní schizofrenie, agresivní ho typu. Ta se ale sakra rychle šíří. A mně se nabourali do emailu Švédové, sankce na ně!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud