Češi začnou platit na německých dálnicích. Až pětistovku za 10denní známku

Autor: ČTK, bud - 
1. 12. 2016
20:49

Evropská komise souhlasí s upraveným plánem na zavedení mýtného pro osobní auta v Německu. Oznámila to eurokomisařka pro dopravu Violeta Bulcová po setkání s německým ministrem dopravy Alexanderem Dobrindtem. Komise původní plán kritizovala kvůli údajné diskriminaci zahraničních řidičů. Přislíbené změny však podle Bulcové zajišťují, že mýtné bude v souladu s pravidly EU.

Dohodnutý kompromis nadále předpokládá, že majitelům aut registrovaných v Německu bude zaplacené mýtné plně kompenzováno formou daňové úlevy. Majitelé aut s velmi nízkými emisemi škodlivých plynů však nyní získají ještě větší úlevu, než zaplatí na mýtném. Komisi se totiž v původním návrhu nelíbilo, že hodnota kompenzace měla přesně odpovídat výši mýtného.

Kompromisní plán zahrnuje rovněž úpravu krátkodobých sazeb mýtného pro zahraniční řidiče. Desetidenní poplatek by se podle něj měl v závislosti na objemu motoru a velikosti emisí pohybovat v rozmezí od 2,5 eura do 20 eur (zhruba 68 až 541 Kč). Dosavadní plán počítal s rozmezím pět až 15 eur. Brusel dříve kritizoval skutečnost, že plánované ceny za krátkodobé dálniční známky jsou v některých případech nepřiměřeně vysoké.

Žaloba na Německo

Evropská komise se kvůli původnímu plánu, který loni schválil německý parlament, obrátila letos v září na Soudní dvůr Evropské unie. Jakmile němečtí zákonodárci schválí dohodnuté úpravy, Komise soudní řízení oficiálně zastaví.

Dobrindt již dříve uvedl, že se zavedením mýtného pro osobní auta v Německu počítá až po parlamentních volbách v příštím roce.

Doporučujeme
waldi357 ( 30. prosince 2016 15:12 )

Diskriminace?Proc tedy plati obcane Nemecka na tech par km dalnic a zejmena rozbite D 1 v CR ty same poplatky?Vsichni kolem vybiraji mytne co sily staci jen Nemecko nesmi?Tak si nestezujte.

1912 ( 2. prosince 2016 07:39 )

POtřebují peníze na islamistickou verbež už i Holandani protestují proti poplatkům na dálnici že mají platit němcům koukejme jak opět ti Němci začínají v Eu čím více rozhodovat a vládnout všemu !! !!

tomik007 ( 2. prosince 2016 02:43 )

D Y S K R I M I N I Z A C I A !

zdenek43 ( 1. prosince 2016 22:35 )

pamatujete 2016 leden .........soudruzi-pratele z CSSD chteli o z e b r a c i t Cechy.......Milan Urban a Jan Mládek na obyvatele ČR společně s ERÚ ušili pěknou boudu. Celé slavné opatření o zpoplatnění domácnosti podle výkonu hlavního jističe se zdůvodněním, že jsou dnes místní sítě přetížené, je vylhané od A do Z. Sice má platit až od roku 2017, přesto jde o masivní podvod na domácnostech v ČR, které mají zase jednou zaplatit za chyby někoho jiného. Veškerá opatření na posílení přenosové soustavy mají tedy zaplatit domácnosti v ČR díky zvrhlému plánu Urbana, Mládka a ERÚ. Ekologická energie je drahá, ale obyvatelé ČR na ni doplácí mnohonásobně více než obyvatelé Německa nebo Rakouska..... nastesti se to nepovedlo??? diky Šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková.. no taky za tu drzost ji soudruzi vlaci po CESKCH SOUDECH........... a vymysleli jak toho dosahnout ..... tak Vitáskové skončí mandát v červenci příštího roku-2017 , kdy vedení úřadu převezme pětičlenná rada. PETICLENNA RADA ????? a tady je ten for...........

zdenek43 ( 1. prosince 2016 22:20 )

nikdo neni proti zavedeni POPLATKU ............ at si Nemcouri delaji co chteji ...... a kdyz oni - tedy Nemcouri muzou zavest?? POPLATEK ..... TAK CESKO KONECNE TAKY BY MELAAAA ZAVEST POPLATEK --- Je tomu již dávno, kdy se ČR a ČEPS pokusil takové toky zpoplatnit. Především Rakousko se ohradilo. Úspěšně a tak elektřina proudí přes území ČR zdarma. Německo ignoruje doporučení EU a nebuduje přenosovou soustavu pro svou „zelenou“ energii vyrobenou na severu. Na jih ji „posílá“ přes nás a ohrožuje stabilitu sítě. Více než 5.500 km elektrického vedení nejvyššího napětí na českém území.....Je tomu již dávno, kdy se ČR a ČEPS pokusil takové toky zpoplatnit. Především Rakousko se ohradilo. Úspěšně a tak elektřina proudí přes území ČR zdarma. Česká republika je částečně vklíněna do území sousedního Německa a elektřina ze severu na jih teče částečně přes její území, kde jsou pro to na rozdíl od Německa i dostatečná vedení. Přes naše území se také obchoduje mezi Německem a Rakouskem. Když mají na severu v německých větrných elektrárnách nadvýrobu, Rakušané omezí výrobu energie z vodních elektráren a odebírají přes naše území německou elektřinu, která je v té době velmi levná. Když mají v Německu nedostatek, najedou Rakušané své vodní elektrárny a prodávají přes naše území elektřinu do Německa. V té době je elektřina drahá a Němci nejsou s ekonomickým výsledkem takového obchodu spokojeni. Tento obchod není bez marže především pro Rakušany, ale děje se tak bez účasti České republiky nedobrovolně přes její území, mnohdy i za cenu omezení bezpečnosti naší vlastní soustavy proti blackoutu, který mohou takové masivní toky vyvolat.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa