Trump bez servítků: Castro byl brutální diktátor, který utlačoval vlastní lid

Autor: ČTK - 
26. listopadu 2016
17:49

Bývalý kubánský vůdce Fidel Castro byl brutální diktátor, který téměř šest desítek let utlačoval svůj vlastní lid, uvedl v reakci na smrt revolucionáře budoucí americký prezident Donald Trump. Kubánce ujistil, že udělá vše pro to, aby přispěl k jejich svobodě, informovala agentura Reuters.

„Naše administrativa udělá vše, co bude moci, aby zajistila, že kubánský lid bude konečně moci nastoupit svou cestu směrem k prosperitě a ke svobodě,“ uvedl Trump v prohlášení.

Kuba je podle zvoleného amerického prezidenta nadále „totalitním ostrovem“. Trump ale vyjádřil naději, že smrt bývalého kubánského vůdce je začátkem „odklonu od hrůz“, které museli Kubánci snášet příliš dlouho, a příklonem k budoucnosti, „v níž bude úžasný kubánský lid žít ve svobodě, kterou si právem zaslouží“.

Castro zanechává odkaz „popravčích čet, krádeží, nepředstavitelného utrpení, chudoby a popírání základních lidských práv,“ napsal Trump v prohlášení.

S vyjádřením dlouho nečekal ani nový viceprezident Mike Pence. „Tyran Castro je mrtvý. Svítá na novou naději. Budeme stát na straně utlačovaného kubánského lidu a za svobodnou a demokratickou Kubu,“ napsal Pence na svém twitteru.

USA a Kuba po padesáti letech vzájemně otevřely své ambasády

Republikán, který v lednu příštího roku převezme úřad po demokratovi Baracku Obamovi, už dříve na Twitteru bez jakéhokoli komentáře napsal: „Fidel Castro je mrtev!“

Obama a bratr zemřelého Fidela Raúl Castro oznámili novou kapitolu ve vztazích USA a Kuby v prosinci 2014. Loni v létě obě země po více než padesáti letech vzájemně otevřely své ambasády v Havaně a ve Washingtonu. Spojené státy od té doby uvolňují některá omezení vůči ostrovnímu státu, který letos v březnu navštívil i sám Obama.

Trump se v sobotním prohlášení k budoucnosti procesu normalizace vztahů s Kubou, jak ho zahájil Obama, nijak nevyjádřil. Republikánský kandidát během předvolební kampaně hrozil, že zvrátí Obamovy vstřícné kroky směřující k obnovení vztahů USA s Kubou. Jako argument používal obavu o náboženské svobody.

„“

marais ( 28. listopadu 2016 10:16 )

Názor TRUMPA mě docela zklamal, vždyť Kubě přezdívají OSTROV SVOBODY! Bojoval by on proti nadvládě mocnosti jako Castro? to sotva..

1912 ( 28. listopadu 2016 06:03 )

flesch2z ( 27. listopadu 2016 17:07 )

pokud tam něco mají  

flesch2z ( 27. listopadu 2016 17:05 )

Teď už jen Kubu rozkrást, co Trumpe?

mirkazam ( 27. listopadu 2016 08:44 )

Fidel svrhl krvavého diktátora Batistu,aby se sám stal diktátorem,který 50 let držel Kubu v izolaci.A teď lidi pláčou,jednak se bojí slavit,protože jsou za ty léta připosraní strachem říct co si myslí,protože za ně myslel Fidel....jo komunismus in natura !!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud