Trump skládá tým. Je tu provokatér, uhlazený rasista i generál v důchodu

 • Autor: ČTK,Alexandr Božilov - 
  18. 11. 2016
  17:30

  Nově zvolený americký prezident Donald Trump obsadil další funkce ve své administrativě. Poradcem budoucího prezidenta pro otázky národní bezpečnosti bude penzionovaný generál Michael Flynn, ministerstvo spravedlnosti povede alabamský senátor Jeff Sessions a novým ředitelem Ústřední zpravodajské služby (CIA) se stane kongresman Mike Pompeo. Všichni tři už funkce přijali, oznámil podle agentury Reuters Trumpův štáb.

 • 1.Michael Flynn

  Bývalý šéf vojenské rozvědky DIA Flynn, kterému bude příští měsíc osmapadesát let, byl blízkým poradcem Trumpa v předvolební kampani. V minulosti proslul jako tvrdý kritik Obamovy administrativy, je také zastáncem bližších vztahů s Ruskem a tvrdšího postupu proti teroristické organizaci Islámský stát (ISIS). Do výslužby odešel před dvěma lety.

   

  Vyznamenaný válečný veterán z Afghánistánu a Iráku zůstal Trumpovi na rozdíl od většiny expertů na národní bezpečnost věrný po celou kampaň. Tvrdě také kritizoval demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou, kterou například označil za „nepřátelský tábor“.

  Michael Flynn, nový poradce budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa pro otázky národní bezpečnostiMichael Flynn, nový poradce budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa pro otázky národní bezpečnosti | ČTK, EPA, REUTERS

  Flynn se také nevyhnul některým kontroverzím. Kritici mu vyčítají pravidelné výstupy na - ruským státem vlastněné - televizní stanici RT. Na společenské akci pořádané RT dokonce seděl dvě místa od Vladimira Putina. Později prohlásil, že mezi RT a americkými stanicemi jako CNN nebo MSNBC nevidí žádný rozdíl.


  Zajímavá byla také Flynnova odpověď na dotaz televize Al Jazeera. Tu zajímalo, jestli Flynn souhlasí s Trumpovým návrhem zabíjet rodiny podezřelých teroristů. „To záleží na okolnostech těch případů,“ odpověděl nový poradce pro otázky národní bezpečnosti.

  Michael Flynn, nový poradce budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa pro otázky národní bezpečnostiMichael Flynn, nový poradce budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa pro otázky národní bezpečnosti | ČTK, EPA, REUTERS

 • 2.Jeff Sessions

  Vystudovaný právník Sessions, který v minulosti zastával post alabamského ministra spravedlnosti, je považován za jednoho z nejkonzervativnějších senátorů. Server Politico ho před časem označil za ikonu republikánského konzervativního hnutí Tea Party.


  Sessions je známý svými kontroverzemi spojenými s rasismem. V roce 1986 byl prezidentem Reganem nominován na post federálního soudce. Kongres ho však odmítl jmenovat. Důvodem bylo to, že proti Sessionsovi svědčilo několik advokátů, podle kterých měl mít v minulosti rasistické komentáře. Pochvalně se měl vyjadřovat například o Ku-klux-klanu. Některé lidskoprávní organizace zase označil za „inspirované komunismem“.

  Jeff Sessions, nový ministr spravedlnostiJeff Sessions, nový ministr spravedlnosti | ČTK, EPA, REUTERS

  Sessions byl podle portálu Altoday.com prvním z úřadujících republikánských senátorů, kdo Trumpa veřejně ve stranických primárkách podpořil. S Trumpem sdílí i názor na stavbu zdi na hranicích s Mexikem, aby se zabránilo migrantům v živelném vstupu do USA.

   

  „Po desetiletí Američané naléhavě žádali a prosili o zákonný systém migrace, ale jejich požadavky byly zamítány. Po dlouhé roky se washingtonské elity těmto lidem vysmívaly a opovrhovaly jimi. Ti lidé se přitom oprávněně obávali toho, jak nekontrolovatelná migrace dopadne na jejich práce, výplaty, školy, nemocnice, policejní oddělení a komunity,“ nechal se například slyšet Sessions.

  Jeff Sessions, nový ministr spravedlnostiJeff Sessions, nový ministr spravedlnosti | ČTK, EPA, REUTERS

 • 3.Mike Pompeo

  Pompeo, který se rovněž hlásí k Tea Party, zasedá od roku 2011 ve Sněmovně reprezentantů USA za stát Kansas. Proslul jako kritik mezinárodní dohody s Íránem o jeho jaderném programu a v Kongresu proti ujednání hlasoval. Pompeo požádal o íránské vízum s tím, že se chce osobně ujistit o dodržování dohody; Teherán v červnu jeho žádost odmítl.

   

  Rodák z Kansasu původně podporoval Trumpova soupeře z primárek Marca Rubia, ale později ho newyorský magnát přesvědčil. „Viděli jsme ho dělat skvělá rozhodnutí ohledně byznysu i rodiny. Jsem nadšený, že bude naším vrchním velitelem, který vrátí Ameriku zpět na výsluní,“ prohlásil Pompeo na adresu Donalda Trumpa v červenci.

  Mike Pompeo, nový ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA)Mike Pompeo, nový ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) | ČTK, EPA, REUTERS

  Pompeo však na nastupujícího amerického prezidenta nepěl jen slova chvály. Trumpovy komentáře na zveřejněné nahrávce, kde se miliardář vulgárně vyjadřuje o ženách, označil za „příšerné, urážlivé a neobhajitelné“.

   

  Ani Pompeo se nevyvaroval kontroverzních výroků. V roce 2010 se musel veřejně omluvit poté, co Pompeův tým označil na sociální síti jeho demokratického soupeře indického původu za „turbana, který může být muslim, hinduista, buddhista a kdo ví, co všechno“.

   

  Po návštěvě vojenské základny na Guantánamu v roce 2013, kde zrovna vězni drželi hladovku, poznamenal: „Tak se mi zdá, že mnoho z nich přibralo.“

  Mike Pompeo, nový ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA)Mike Pompeo, nový ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) | ČTK, EPA, REUTERS

  Kriticky se vyjadřoval také o muslimech. Na adresu muslimských kleriků, kteří dostatečně neodsoudili teroristické útoky páchané islamisty, prohlásil, že jsou to „spolupachatelé“. Za toto prohlášení následně sklidil kritiku jak od demokratů, tak od zástupců Rady pro americko-islámské vztahy.

tomik007 ( 18. listopadu 2016 18:43 )

TREUMP je po ZEMANOVI nejlepsi prezident modre planety

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud