Merkelová je na tahu. Kancléřkou Německa chce být počtvrté, řekl její kolega

Autor: mib/ČTK - 
15. 11. 2016
21:30

Angela Merkelová bude příští rok znovu kandidovat na německou kancléřku, řekl televizi CNN její stranický kolega a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Podobné hlasy se v poslední době množí, Merkelová, která by se o post v čele vlády ucházela již počtvrté, ale zatím nic oficiálně nepotvrdila.

„Bude se ucházet o post kancléřky,“ prohlásil ve vysílání CNN Röttgen. „Je absolutně odhodlaná, ochotná a připravená přispět k posilování mezinárodního liberálního řádu,“ podotkl také politik Křesťanskodemokratické unie (CDU).

Kancléřka, kterou deník The New York Times nedávno označil za poslední zbývající obhájkyni západních liberálních hodnot, je podle Röttgena základním kamenem takového pojetí světa. Není podle něj ale možné spoléhat na jediného člověka, přispět musí i politici dalších zemí, včetně těch ve Spojených státech.Vedení CDU na Röttgenova slova zareagovalo prohlášením, že Merkelová své rozhodnutí oznámí, až přijde čas. Pozorovatelé německé politiky mají za to, že se tak může stát na stranickém sjezdu začátkem prosince, ale klidně také až začátkem příštího roku.

Návštěva Angely Merkelové v Česku ukázala novinku mezi policejními vozy:

Video Jaguary v koloně Angely Merkelové - Aktu.cz


Každopádně jen málokdo pochybuje o tom, že žena, která v čele Německa stojí již 11 let, se bude ucházet o další funkční období. Podle odborníků tomu nasvědčuje například její aktivní zapojení do plánování volební kampaně před parlamentními volbami v příštím roce nebo to, že zatím vůbec nenaznačila, že by v prosinci neobhajovala post šéfky CDU. Dosud přitom vždy zastávala názor, že by funkce předsedkyně křesťanských demokratů a kancléřky měly jít ruku v ruce.

Jak vypadá dosavadní kariéra německé kancléřky Merkelové:

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

1912 ( 16. listopadu 2016 05:57 )

tak ,že nakonec budou obvinovat Čecháčky z dodávek nějakých dělobuchu proti politikům které tam v Německu jsou ?Pozor opět vyvolat v pohraničí mezi námi zlo !!!!A Merklová at táhne !!!!

fotrpjotr ( 16. listopadu 2016 01:46 )

 V Haagu by ji to lépe slušelo.

11karel11 ( 15. listopadu 2016 22:03 )

Konečně, hanobení prezidenta musí se trestat. Svoboda není urážky a sprosťárny. už nyní máme plno kandidátů na vězení za hanobení našeho prezidenta. Zavřít celou pražskou kavárnu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa