Trump jde televizi Nova po krku. Když vyhraje volby, zakáže změnu vlastníka

Autor: ČTK - 
24. 10. 2016
14:09

Americká telekomunikační společnosti AT&T v noci na dnešek oznámila, že se dohodla na převzetí mediálního konglomerátu Time Warner za 85,4 miliardy dolarů (asi 2,1 bilionu Kč). Celková hodnota transakce, včetně dluhu Time Warner má činit 108,7 miliard dolarů (asi 2,7 bilionu Kč). Správní rady obou firem schválily dohodu jednomyslně. Ujednání ale podle zahraničních agentur může v USA narazit na odpor státu. Time Warner je mimo jiné hlavním akcionářem společnosti Central European Media Enterprises (CME), která vlastní českou televizi Nova a další stanice.

Fúze, pokud bude schválena, bude významným milníkem v rychle postupující integraci odvětví médií, komunikace a internetu. Přední americký telekomunikační operátor totiž získá kontrolu nad kabelovou televizí HBO, zpravodajským kanálem CNN, filmovými studii Warner Bros, které stojí za filmovými hity jako seriál Hra o trůny či příběhy Harryho Pottera nebo Batmana, a nad dalšími mediálními aktivy. AT&T je druhým největším mobilním operátorem a největším poskytovatelem pevných telekomunikačních služeb v USA, vlastní také provozovatele satelitní televize DirecTV.

Spojení je největší dohodou uzavřenou v letošním roce. Firmy doufají, že se transakci podaří završit do konce příštího roku. Schválit ji ale ještě musí státní regulátoři, kteří podobný obří monopol mohou podle tiskových agentur zablokovat nebo zatížit takovými podmínkami, že by neměl smysl.

Dohoda bude intenzivně zkoumána antimonopolními úřady kromě jiného kvůli obavám, že by AT&T mohl omezovat distribuci děl Time Warner. Prezidentský kandidát amerických republikánů Donald Trump v sobotu prohlásil, že pokud bude zvolen prezidentem, plánovanému spojení firem zabrání. Podle něj jde o případ příliš velké koncentrace moci a mocenské struktury, proti které bojuje. Trump si nedávno stěžoval na způsob krytí jeho kampaně ze strany CNN, poznamenal Reuters.

Mluvčí demokratické prezidentské kandidátky dnes řekl, že Hillary Clintonová je přesvědčena, že akvizici by měly pečlivě prozkoumat regulační orgány. „Existuje mnoho otázek a obav, ale máme dosud málo informací, které jsou zapotřebí před přijetím jakýchkoli závěrů,“ citovala agentura Reuters mluvčího Clintonové Briana Fallona.

Podle dohody zaplatí AT&T za jednu akcii Time Warner 107,5 dolaru, polovinu v hotovosti a polovinu v akciích. Ředitelem sloučené společnosti se stane Randall Stephenson, současný ředitel AT&T.

Pokud regulátoři ve Washingtonu dohodu zablokují, AT&T bude muset společnosti Time Warner vyplatit 500 milionů dolarů (12,4 miliardy Kč). Naopak společnost Time Warner by AT&T musela zaplatit 1,7 miliardy dolarů (42,2 miliardy Kč), kdyby si našla jiného kupce, poznamenal Reuters s odvoláním na zdroje, které připravenou dohodu dobře znají.

V současnosti má Time Warner tržní hodnotu kolem 70 miliard dolarů, tržní hodnota AT&T dosahuje zhruba 232 miliard dolarů. AT&T, která má odhadem 180 milionů klientů, nyní expanduje v médiích; loni například koupila provozovatele satelitního televizního vysílání DirecTV za 48,5 miliardy dolarů.

Vše o prezidentských volbách v USA najdete ve speciálu Blesku ZDE

Doporučujeme
joudajoudovy ( 25. října 2016 12:10 )

nazor k amiku - bud nemas ani obcanku nebo jsi totalni nevzdelanec. chce to samostudium....

sores ( 24. října 2016 17:46 )

Milionkrát lepší být s a poslouchat američany nežli ty černé drž.ky vraždící muslimá.cký,brrr. Ti mají v palici než středověk a zabíjení. USA alespoň dává tresty smrti ne jako u nás, kdo zavraždí dostane max. 15 let a za 10 ho pustí. A politický grázlové a megaři do basy vůbec nechodí. Přezlaté USA a to ve všem!!!! Hlavně velký dík za osvobození od fašistů.

joudajoudovy ( 24. října 2016 16:40 )

zadna skoda, nova je jiz davno odepsana a rentieri si najdou jinou pracku penez.

an.manchester ( 24. října 2016 16:19 )

 Trump nemuze vyhrat nedovoli to- zatnul by tipec masove migraci a oni potrebuji opak

moiaza ( 24. října 2016 16:17 )

 Že nás krmí Plesk rodinou Grossovou, to vám vadí. Že nás krmí nějakými opičáky z Ameriky, to vám nevadí? Co je mi po nějakém komediantovi Trumpetovi.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa