Bouře zabila 300 sobů najednou. Podle ochránců jde o přírodní pohromu

Autor: bru/ČTK - 
29. 8. 2016
21:30

Úder blesku zabil ve středním Norsku stádo více než 300 divoce žijících sobů. S odvoláním na norské úřady to dnes napsala agentura AP. Ochránci životního prostředí to považují za mimořádně rozsáhlou přírodní pohromu, podobný počet zvířat zabitých bleskem je podle nich bezprecedentní.

K události došlo na náhorní plošině Hardangervidda ve vnitrozemí mezi Bergenem a Oslem. Po páteční bouři objevily norské úřady na malé oblasti roztroušená těla 323 sobů, včetně 70 nedospělých zvířat.

Mluvčí Norské agentury pro životní prostředí Kjartan Knutsen uvedl, že zabití divokých zvířat bleskem není nezvyklé. Překvapivé ale podle něj je, že bouře připravila o život tolik zvířat najednou. Podle Knutsena je současná událost zřejmě důsledkem toho, že sobi ve stádě se za špatného počasí snaží držet co nejblíž k sobě, takže elektrický výboj způsobený bleskem jich zasáhl tolik.

Přes plošinu Hardangervidda vedou důležité migrační stezky sobů. Koncem léta a koncem zimy jich tudy každoročně procházejí tisíce.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tgbg ( 30. srpna 2016 07:19 )

V tom budou mít práci rusáci . Zkoušejí si nové zbraně na nevinných zvířatech!

Zobrazit celou diskusi
Další videa