Ruský duchovní šokoval: Obřízka zdraví neškodí, ženy „zklidní“

Autor: mb - 
16. 8. 2016
20:29

Vysoce postavený muslimský duchovní šokoval Rusy prohlášením, že je ženská obřízka naprosto neškodná a „uklidňuje ženu“. Muftí Ismail Berdiev (62) je přitom členem prezidentského Výboru pro spolupráci s náboženskými společnostmi. Muslimský duchovní pochází z Dagestánu, kde je tato barbarská praktika v některých regionech dodnes praktikována.

„Pokud vím, dělá se to (ženská obřízka) proto, aby se trochu uklidnil ženský nepokoj. Zdraví to vůbec neškodí,“ prohlásil Berdiev v rozhovoru pro rádio Govorit Moskva. Ženskou obřízku pak označil za „čistě dagestánský zvyk“, který nijak neodporuje dogmatům islámu.

Muftí tak reagoval na kritickou zprávu lidsko-právní organizace Právní iniciativa, která upozornila na to, že je zrůdný zvyk dodnes praktikován v některých částech Dagestánu.

„Obřízku dívkám provádějí většinou v dětství… Dívkám buď zcela uříznou klitoris, nebo ho poškodí,“ píše se pak v obsáhlé zprávě neziskové organizace, jejíž plné znění si můžete přečíst zde.

Zatímco někteří duchovní v Dagestánu vnímají ženskou obřízku jako povinnost v souladu s islámem, odpůrci tvrdí, že zvyk má ještě předislámské kořeny. Praktika přitom během sovětské vlády prakticky vymizela, ale kvůli některým duchovním i znovu obnoveným zvykům zažívá bohužel návrat.

Ženská obřízka je spíše typická pro země Afriky, po celém světě bylo takto podle údajů OSN zmrzačeno nejméně 200 milionů dívek a žen. V některých společnostech hraje iniciační roli, kdy se z dívky stává žena, v jiných pak má za cíl ženu „zklidnit“, jak vysvětlil Ismail Berdiev.

V Rusku už se ozvaly hlasy, aby Berdiev na svou funkci v prezidentském Výboru pro spolupráci s náboženskými společnostmi rezignoval. Ruský prezident Vladimir Putin (63) Berdieva v době psaní tohoto článku z funkce neodvolal a samotný muslimský duchovní neprojevil nejmenší náznak lítosti nad svými slovy.

Ženská obřízka by mohla být dle ruského právního kodexu kvalifikována jako „poškozování zdraví“, ale vymahatelnost práva v těsně semknutých rodových společnostech na Kavkaze bývá občas problematická. Barbarská praktika se dělá většinou potají, účastníci se vyhýbají zdravotnickým zařízením.

Muftí Ismail Berdiev je ženatý a má dvě dcery. Jestli také podstoupily ženskou obřízku, však už v rádiu neprozradil.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

luppe ( 24. září 2016 17:21 )

Fikla bych mu ho v půlce, aby se taky zklidnil hovado!!!!

akko ( 17. srpna 2016 05:08 )

Takoveho blba je potreba uklidnit...KLESTE!

rentierskej ( 17. srpna 2016 00:10 )

přesně! tak všem těmto "cyhtrákům" bych navrhoval granát do zadnice... (a třeba se uklidní i oni).

skane ( 16. srpna 2016 23:43 )

Rusky muz Muftí Ismail je u Putina v lasce

1pravda1 ( 16. srpna 2016 22:25 )

Jestli by spíše nepotřebovali zklidnit muslimští muži, co pí-chají i malé devítileté dívky. Praktika přitom během sovětské vlády prakticky vymizela,!!!!!!! ale kvůli některým duchovním i znovu obnoveným zvykům zažívá bohužel návrat. V muslimském světě je prostě žena odpad, zahalený, obřezaný, bez práv - hrůza. Proč to nezakážete? Obřežeš dívku - no tak valíš do vězení a velká pokuta! Totéž židé, proč obřezávají malé kluky, předkožka chrání penis a bůh ji jistě nedal lidem zbůhdarma, v dospělosti ať se nechá každý obřezat jak chce. Už mám těch všech náboženství po krk, včetně pedofilních kněží bažících jen po majetku.

Zobrazit celou diskusi
Další videa