Trump ztrácí podporu mezi svými: Skupina 70 vlivných republikánů ho odmítla

Autor: ČTK, tmp - 
12. 8. 2016
07:01

Další velká skupina amerických republikánů vyzvala vedení strany, aby upustilo od podpory prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. Asi 70 vlivných členů strany zaslalo dopis stranickému šéfovi Reinci Priebusovi, v němž poukazují na „sporné, neuvážené a nekompetentní“ výroky kandidáta a na jeho „rekordní nepopularitu“.

Autoři dopisu se podle agentury AP pokoušejí Priebuse přesvědčit, aby místo podpory kontroverzního Trumpa v boji o Bílý dům poskytl pomoc republikánským kandidátům usilujícím o zvolení do Kongresu. Současně s prezidentskými volbami budou Američané 8. listopadu volit poslance Sněmovny reprezentantů a třetinu Senátu.

Stejný postup strana zvolila v roce 1996, kdy její prezidentský kandidát Robert Dole beznadějně zaostával za prezidentem Billem Clintonem. Manžel nynější demokratické prezidentské kandidátky tehdy jasně vyhrál a obhájil svůj mandát na další čtyři roky.

Mnozí republikáni se obávají, že Trump může svou problematickou kampaní zkomplikovat i pozice republikánských kandidátů do Kongresu. Republikáni mají nyní v obou komorách převahu.

Nesouhlas s kandidaturou Trumpa už vyjádřilo několik skupin republikánských poslanců, funkcionářů a expertů. Pozornost médií vyvolal zvláště dopis 50 bezpečnostních odborníků strany, kteří Trumpa označili za nekompetentního muže, neschopného zajistit americkou bezpečnost.

 

Doporučujeme
amaea ( 12. srpna 2016 11:34 )

Tramp je 3,14čus (podívejte se jenom na tu fotku - normální člověk takto nevypadá ) a doufám, že američtí voliči si zachovali zdravý rozum

ivoadler ( 12. srpna 2016 10:19 )

Co takhle zveřejnit stav preferencí? Ještě je brzo? Já myslím, že v Americe už to běží. Přízeň voličů je důležitější než skupina senátorů. Trumpův pragmatismus nejde dohromady s ideologickou závislostí většiny amerických politiků.

balika ( 12. srpna 2016 09:07 )

Trump sice není nic moc, ale ludra Slintonová, by nejraději druhý den po nástupu na prezidentku sputila jaderný armagedon.

mrd.bejka ( 12. srpna 2016 08:31 )

mrd.vola ( 12. srpna 2016 08:30 )

ale ty nemáš rozum žádnej ty hloupý zm.rde

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa