Neděle 27. září 2020
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Zataženo, déšť 10°C

Za podříznutého kněze se přišli pomodlit muslimové. Na mši jich byla stovka

Autor: ČTK, sou - 
31. července 2016
19:01

Nejméně stovka muslimů se v neděli spolu s dvěma tisícovkami katolíků zúčastnila velké mše v katedrále ve francouzském Rouenu. Vyznavači obou náboženství se touto a dalšími společnými bohoslužbami snaží dát najevo solidaritu a jednotu po vraždě kněze dvojicí islámských fanatiků.

Desítky muslimských mužů a žen, někteří z nich v prvních řadách, zpívaly a modlily se spolu s katolíky. Na závěr mše se muslimové, z nichž většina byla podle listu Le Monde na katolické bohoslužbě poprvé, objímali s vyznavači katolické víry. „Jsme velice dojati přítomností našich muslimských přátel. Myslím, že udělali odvážnou věc, když přišli mezi nás,“ prohlásil rouenský arcibiskup Dominique Lebrun. 

 

 

Mezi přítomnými byla i řádová sestra, kterou dvojice útočníků krátce držela jako rukojmí v kostele v nedalekém Saint-Étienne-du-Rouvray, kde v úterý zavraždila 85letého kněze Jacquesa Hamela. Ona i další účastníci mše podle médií rovněž velmi ocenila gesto stovky vyznavačů islámu.  

 

K návštěvě společné bohoslužby je vyzvala francouzská organizace sdružující muslimy, která chtěla dát najevo solidaritu s katolíky a jasně se distancovat od úterního útoku. 

Muslimové se ve Francii zúčasnili i dalších bohoslužeb

 

 

Skupina muslimů se po bohoslužbě dočkala velkého aplausu, když před katedrálou rozvinula transparent s nápisem „Láska ke všem, nenávist k nikomu“.  

 

Několik podobných bohoslužeb s účastí muslimů se podle agentury AP konalo i na dalších místech Francie či v sousední Itálii. Pařížskou katedrálu Notre Dame navštívil představený místní mešity Dalil Boubakeur, který prohlásil, že muslimové chtějí žít v míru. „Situace je vážná. Nastal čas se sjednotit, abychom nebyli rozděleni,“ řekl televizi BFM TV.  

 

Francouzská prokuratura navíc obvinila další dva muže zapojené do vraždy kněze

Francouzská justice navíc v neděli obvinila dvojici mužů spojených s vraždou duchovního Jacquesa Hamela. Prvním z obviněných je Petitjeanův bratranec Farid K., druhým pak dvacetiletý Jean-Philippe J., který se s Petitjeanem pokusil v červnu odcestovat do Sýrie. 

 

Devatenáctiletý Petitjean a stejně starý Adel Kermich vtrhli v úterý dopoledne do kostela, kde zajali šestici lidí a poté zabili pětaosmdesátiletého Hamela. Teroristy zneškodnila policie poté, co s rukojmími vyšli z kostela. 

 

 

gabreta ( 31. července 2016 23:00 )

Osmani byli vždycky úlisní. Vydělávají na tom, že idiotská EU jim skočí na každej špek, na to dojede!

hejhej ( 31. července 2016 21:50 )

Muslimům nevěřím. Když vidím ty ženy v těch hadrech na hlavách a chlapi v beranici v kostele, je mi zle.Vždyď třískají hlavou 5x denně o zem a vzývají Alláha, žijí podle koránu stejně jako vrazi.

marti33 ( 31. července 2016 20:53 )

porodní džihád https://twitter.com/Ismailtipi/status/759171156440129536

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud