Obávaný vůdce Talibanu je prý mrtev! Američani ho sejmuli dronem

Autor: ČTK, rc - 
22. května 2016
15:07

Další americký úspěch v bojích na Blízkém východě? Svět zaplavila zpráva, že bezpilotní letouny americké armády v sobotu zaútočily na vůdce afghánského hnutí Taliban mullu Muhammada Mansúra a zřejmě ho zabily. Zprávy o úspěšnosti této operace, kterou schválil prezident Barack Obama, se ale zatím rozcházejí.

Pentagon útoky zaměřené na Mansúra potvrdil, o osudu vůdce Talibanu ale mluvčí amerického ministerstva obrany Peter Cook odmítl spekulovat do oficiálního ověření. Podle prohlášení vysokého velitele Talibanu byl Mansúr zabit, vyjádření afghánské vlády nejsou jednoznačná.

Vysoký velitel Talibanu mulla Abdul Rauf agentuře AP řekl, že Mansúr zahynul při americkém náletu „v pohraniční oblasti mezi Afghánistánem a Pákistánem“. Agentura DPA naproti tomu s odvoláním na telefonickou krátkou zprávu Talibanu uvedla, že hnutí Mansúrovu smrt i útok na jeho osobu popřelo.

Afghánský prezident Ašraf Ghaní v prohlášení vydaném svou kanceláří potvrdil, že americký útok na Mansúra se uskutečnil, nemohl ale potvrdit Mansúrovu smrt. Afghánský premiér Abdulláh Abdulláh nicméně podle agentury AP prohlásil, že Mansúr je „více než pravděpodobně“ mrtvý.

 

Pokud se Mansúrova smrt potvrdí, bude to mít důsledky pro zablokovaná mírová jednání mezi Talibanem a afghánskou vládou. Mělo by to dopady i na samotný Taliban, jehož některé soupeřící frakce Mansúra jako nejvyššího vůdce odmítají. Úder naznačuje posun americké vlády k rozhodným zásahům při řešení situace v Afghánistánu, kde Taliban kontroluje největší území od roku 2001, kdy jeho vládu svrhla intervence Američanů a jejich spojenců.

„Výsledky útoku stále hodnotíme a více informací poskytneme, až budou k dispozici," oznámil mluvčí Pentagonu Peter Cook. Podle činitele amerického ministerstva zahraničí ale při útoku přišel o život Mansúr a zřejmě i někteří další bojovníci Talibanu. Americký činitel agentuře AP řekl, že útok několika dronů na muže, kteří jeli ve vozidle na pákistánské straně hranice, schválil prezident Barack Obama.

Útok nastal kolem 12:00 SELČ. Bílý dům oznámil, že USA po útoku informovaly afghánské a pákistánské vedení. Mulla Mansúr nahradil teprve loni v létě v čele islamistických radikálů mullu Muhammada Umara, jehož utajovanou smrt Taliban potvrdil loni v červenci až po dvou letech. Mansúr byl předtím Umarovým nejbližším poradcem. Jeho nástup do čela Talibanu ale vyvolal uvnitř organizace rozkol a řada talibanců přešla ke konkurenčním a extrémnějším organizacím typu Islámský stát. Pentagon označil Mansúra za „překážku míru a smíření mezi vládou Afghánistánu a Talibanem“. Podle amerického ministerstva obrany byl vůdce Talibanu aktivně zapojen do plánování útoků proti afghánským a spojeneckým silám. Mluvčí Pentagonu Cook uvedl, že Mansúr ostatním vůdcům Talibanu zakazoval účast na mírových jednáních.

Členové amerického Kongresu útok ocenili. Demokrat Adam Schiff, který je členem výboru Sněmovny reprezentantů pro zpravodajské služby, řekl, že kdyby se Mansúrova smrt potvrdila, byla by to pro Taliban velká rána, ne ale taková, aby se USA mohly z konfliktu v zemi stáhnout. Republikán John McCain uvedl, že ˆ„ze spravedlivého konce" vůdce Talibanu má radost, vyzval ale koalici k dalším útokům na toto hnutí.

Taliban uchvátil v Afghánistánu moc v roce 1996 a zavedl v zemi diktaturu na základě islámského práva šaría. Téměř 15 let po jeho svržení je však v zemi stále kolem 13.000 zahraničních vojáků, i když většina z nich se zabývá výcvikem příslušníků domácí armády a policie.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

tgbg ( 22. května 2016 18:45 )

Jedině Američani likvidují skutečné islámské fanatiky a vrahy. Rusáci se zmohli akorát na vybombardování několika nemocnic, škol, sídlišť apod.

zanyn ( 22. května 2016 16:46 )

Tihle arabští rebelové jsou jenom bezmyslenkoví blázni jako z Kocourkova. Cení zuby, svejma atentáty ničí životy nevinejch lidí místo toho aby se soustředovali na ty správný vinníky. Zdaleka nedosahujou urovně myslení ani jako bejvalí anarchisti, natož jako nějací revolucionáři. Všechno je jako fraška, při který ovšem bohužel umírá spousta nevinnejch lidí.

miraman ( 22. května 2016 15:58 )

jeden idiot větší než druhý, kam ta naše republika spěje . . .

santikxauz ( 22. května 2016 15:27 )

Chybí mi údaj,kolik padlo civilistů,kdyby ho zabili rusové,tak by byl počet zveřejněný.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud