
Světu tikají „hodiny zkázy“: Od jaderné války nás dělí tři minuty, říká Chomsky

Světoznámý americký akademik, lingvista a filozof Noam Chomsky (87) varuje, že lidstvo je na pokraji zkázy kvůli dvěma hrozbám – změně klimatu a možnosti jaderné války mezi Ruskem a USA. Dle Chomského se svět přiblížil k jadernému konfliktu nejblíže od konce studené války.
„USA zčtyřnásobily své vojenské výdaje, Rusové také zbrojí. Dochází k mnoha leteckým incidentům, někdy se letadla dokonce málem srazila. Jaderná hrozba je velmi vážná… Americké jednotky neustále provádějí (vojenské) manévry na ruské hranici, dochází k eskalaci. William Perry, uznávaný jaderný expert a exministr obrany (USA) nedávno hrozbu (jaderného konfliktu) vyhodnotil jako vyšší než v 80. letech,“ tvrdí Noam Chomsky.
Akademik má na mysli vojenské cvičení NATO z roku 1983, které neslo název Able Archer (Schopný lučištník). Sovětský svaz se tehdy domníval, že se jedná o zastírací manévr, jenž má zakrýt jaderný útok Západu na SSSR. Sověti zareagovali aktivací svých jaderných zbraní, k „obrannému“ úderu naštěstí nakonec nedošlo.
Na podporu svého tvrzení Chomsky uvádí příklad „hodin zkázy“. „Nyní se ručičky na »hodinách zkázy« nacházejí na čase tři minuty před půlnocí, což je nejblíže k půlnoci od 80. let,“ říká Chomsky. „Hodiny zkázy“ jsou symbolickým ukazatelem toho, kolik času zbývá lidstvu před tím, než dojde ke globální jaderné konfrontaci. Aktuální „čas“ je od roku 1947 zveřejňován v Oběžníku jaderných vědců.Jako další z hrozeb, kterým lidstvo čelí, pak profesor Chomsky označil změnu klimatu. Politici dle něj téma ignorují a zejména chudší země na pobřeží oceánů jsou ohroženy nejvíce.
Noam Chomsky domněnku o možné jaderné válce mezi USA a Ruskem vyslovil na nezávislém televizním kanále Democracy Now. Tématu se podrobněji věnuje ve své nové knize Who rules the world (Kdo vládne světu)?
Chomsky zavítal před dvěma lety i do Prahy, v ČR ale vzbudil rozruch svým výrokem, že českoslovenští disidenti během komunismu ve srovnání s disidenty v diktaturách Jižní Ameriky „moc netrpěli“.
Americký akademik však není jediný, kdo v poslední době mluví o hrozbě globálního konfliktu. Na stejné nebezpečí upozornil již loni britský think-tank či patriarcha Kiril, hlava ruské pravoslavné církve. Ten rovnou řekl, že je třeba zabránit třetí světové válce. Současné napětí mezi NATO a Ruskem vyvěrá ze vzájemné nedůvěry, která byla rozpoutána ukrajinskou krizí i vojenskými konflikty na Blízkém východě. Rusko dlouhodobě upozorňuje na to, že se NATO přibližuje k jeho hranicím. Moskva proto alianci označila ve své nové vojenské doktríně za hrozbu. O ruské hrozbě pro změnu mluví vysoce postavení generálové USA i západní politici.
Skutečnost, že případný válečný konflikt mezi Ruskem a NATO může přerůst v jadernou válku, je alarmující. To však v žádném případě neznamená, že válku vedenou klasickými prostředky je možné vnímat jako něco normálního a samozřejmého. Je neoddiskutovatelným faktem, že i na začátku 21. stol. pořád existuje na zemi mnoho bohatých velmi inteligentních lidí, kteří svůj um a schopnosti soustřeďují na vzájemné soupeření, které nepřináší žádné hodnoty, ale naopak války, tj. maření lidských životů a ničení vytvořených hodnot. Je nejvyšší čas začít něco globálně v lidských vztazích měnit. Zdroje planety nejsou nevyčerpatelné a solidní přežití lidstva vyžaduje zásadní změnu reálných mezilidských vztahů nejen v mezinárodní politice. Jednu možnou cestu pozitivní změny současného stavu světa popisuje článek: http://miloslav7.blogspot.cz/2015/01/otevreny-dopis-vsem-lidem-na-planete.html