Kdysi Havel, dnes papež: František dostal prestižní cenu. Dává Evropě naději

Autor: ČTK - 
6. 5. 2016
14:00

Papež František v pátek ve Vatikánu převzal cenu Karla Velikého, jedno z nejprestižnějších evropských ocenění, které v minulosti získal například i bývalý český a československý prezident Václav Havel. František byl oceněn za naději a povzbuzení, které přináší Evropanům. 

Slavnostního aktu v Apoštolském paláci přihlíželi přední evropští politici, mimo jiné německá kancléřka Angela Merkelová, španělský král Felipe VI., předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker či předseda Evropské rady Donald Tusk.

Ceny si laureáti tradičně přebírají v západoněmeckých Cáchách, páteční předání ve Vatikánu tak bylo výjimkou. Nadace, která cenu uděluje, o nositeli rozhodla už loni v prosinci. Uvedla tehdy, že papež přináší Evropanům poselství naděje a povzbuzení a je pro ně „hlasem svědomí“, který jim připomíná povinnost usilovat o mír, svobodu, právo, demokracii a solidaritu.

Papež připomíná evropské hodnoty

Slavnostní ceremonie začala již dopoledne slavnostní mší, kterou ve vatikánské bazilice svatého Petra sloužil německý kardinál Walter Kasper. Následně papež přijal Merkelovou, Junckera, Tuska a také předsedu Evropského parlamentu a loňského laureáta ceny Martina Schulze.

Akt slavnostního předání se uskutečnil v Královské síni Apoštolského paláce, který je oficiálním sídlem hlavy katolické církve. Cášský primátor Marcel Philipp ocenil Františka za jeho významnou roli při zvládání krize, které Evropa čelí. Dodal, že papež hledí na Evropu náhledem jižní polokoule, takže zcela jasně vidí její problémy a potíže. Philipp dodal, že Evropa trpí erozí kulturních a morálních základů.

Schulz prohlásil, že papež si cenu zaslouží, neboť nám všem připomíná skutečné evropské hodnoty. Šéf Evropského parlamentu také řekl, že nastal čas za Evropskou unii bojovat a že František se díky svému poselství stal majákem hodnot.

František v děkovném projevu prohlásil, že doufá, že Evropa nalezne novou energii, aby čelila svým problémům. "Zanechme oslavných gest a využijme tuto příležitost ve víru v nové podněty a odvahu tohoto milovaného kontinentu," řekl papež. Vyzval také, aby Evropané měli na paměti myšlenky a ideály otců zakladatelů jednotné Evropy.

"Měli odvahu nejen o ideálech Evropy snít, ale odvážili se změnit i uspořádání, které plodilo násilí a ničení," řekl František. Dodal, že plány a vize otců zakladatelů stavět mosty a bořit zdi jsou dnes více než kdy jindy naléhavé. Připomněl také, že zakladatelé Evropy by se nespokojili s kosmetickými úpravami či nejasnými kompromisy, ale naopak by se odvážili k položení nových a hlubokých základů.

 


Doporučujeme
1912 ( 7. května 2016 06:22 )

jarda304 ( 6. května 2016 16:05 )

tyhle ceny mají prestiž - asi jako kdysi Řád Klementa Gottwalda či Lenina - rozdává si to parta stejných mezi sebou a svým poskokům

mirkli ( 6. května 2016 15:00 )

Cenu dostal i Havel. No tak to musí být opravdu echt nóbl cena.

lug70 ( 6. května 2016 14:56 )

Papež nemá čisté svědomí z dob, kdy působil za vlády vojenské junty v 70 letech v Argentině. Proto byl globalisty dosazen za papeže aby byl lehce ovladatelný a plnil jejich příkazy bez řečí.http://infokuryr.cz/news.php?extend.973

rentierskej ( 6. května 2016 14:17 )

nějaká cena, kterou kdysi dostal i havel, NEMŮŽE být prestižní. může to být akorát zprofanované těžítko...

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa