Pondělí 20. května 2024
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Polojasno, bouřka 23°C

V Bosně našli tajemnou kouli: Je pozůstatkem neznámé civilizace nebo ufonů?

Autor: štš - 
19. dubna 2016
20:51

Milovníci záhad a ufologové si mnou ruce. Bosenský amatérský archeolog Semir Osmanagič (55) objevil v lese u města Zavidoviči tajemnou kamennou kouli, u níž se ani experti nemohou shodnout na tom, odkud pochází.

Koule s průměrem zhruba 3 metry a váhou kolem třiceti tun zatím nebyla detailně prozkoumána, nicméně její hnědé a červené zabarvení ukazuje, že kámen, z něhož je vytvořena, obsahuje vysokou koncentraci železa.

Osmanagič, jemuž ve vlasti přezdívají Bosenský Indiana Jones, je přesvědčen, že koule je pozůstatkem dosud neznámé civilizace, která obývala jižní Evropu a Balkán před 1500 lety. „Byl by to důkaz, že tato oblast byla domovem rozvinuté civilizace, o níž nemáme žádné psané záznamy. Zároveň by mohlo jít o nejstarší kamennou kouli vyrobenou lidskýma rukama,“ myslí si.

Jenže zatímco mnozí s touto teorií souhlasí a další zase tvrdí, že kouli tu kdysi nechali mimozemšťané, řada odborníků nabízí prozaičtější vysvětlení. „Podle mě jde o tzv. konkreci, tedy pevné kamenné seskupení, které vzniklo zahuštěním minerálů kolem určitého jádra v usazených horninách,“ tvrdí geoložka Mandy Edwards z univerzity v Manchesteru.

Bosenský amatérský archeolog Semir Osmanagič (55) objevil v lese u města Zavidoviči tajemnou kamennou kouli. Bosenský amatérský archeolog Semir Osmanagič (55) objevil v lese u města Zavidoviči tajemnou kamennou kouli. | Reuters, Profimedia.cz

Nejde o první senzaci, kterou Osmanagič v Bosně objevil. Před 10 lety prohlásil, že kopec za městem Visoko je starověká pyramida, pod níž se nachází síť tunelů. Na výzkum dokonce dostal peníze od vlády, ovšem existence pyramidy se nikdy nepotvrdila…

balin ( 12. května 2016 09:05 )

tak to mali naši predkovia riadne gule

tgbg ( 20. dubna 2016 07:42 )

Další pokus ruských teroristů ovládnout Evropu!!!!!

byvalyvoliccssd4 ( 20. dubna 2016 07:04 )

My, oranžoví komouši, víme o co jde: Byl tam Topolánek s Nečasem a chystali nějakou katastrofu. O jejím způsobu a provedení bude podána zpráva později, až jí vypracuje demagogicko-dezinformační oddělení ústředního výboru.

Zobrazit celou diskusi