Rusové Savčenkovou prý pustí. Výměnou chtějí Obchodníka se smrtí Buta z USA

Autor: ČTK, mb - 
29. března 2016
14:25

Moskva chce vyměnit odsouzenou Ukrajinku Nadiju Savčenkovou (34) za skupinu Rusů vězněných v zahraničí, mezi nimiž mají být i Viktor But (49) a Konstantin Jarošenko, kteří si odpykávají vysoké tresty v USA. Savčenková byla minulý týden v Rusku odsouzena na 22 let za podíl na smrti dvou ruských novinářů. Moskva dala najevo ochotu ji vyměnit.

But byl v USA v roce 2012 odsouzen na 25 let za údajné obchodování se zbraněmi a poskytování pomoci teroristům. Jeho osud se stal inspirací pro americký film z roku 2005 Obchodník se smrtí.

Bývalý pilot Jarošenko si od roku 2011 v americkém vězení odpykává trest 20 let za údajné pašování pěti tun kokainu. Moskva proti jejich odsouzení opakovaně protestuje s tím, že byli do USA uneseni. Buta američtí agenti zadrželi v Thajsku, Jarošenka v Libérii – následně je zavlekli do USA.

O výměně Savčenkové se spekuluje už dlouho. Předpokládalo se dosud, že by měla být vyměněna za údajné důstojníky ruské vojenské rozvědky GRU Jevgenije Jerofejeva a Alexandra Alexandrova, kteří byli zadrženi na východě Ukrajiny.

Podle Interfaxu jsou konzultace o výměně Savčenkové v plném proudu. Rusko prý předložilo seznam osob, na jejichž výměně za vězněnou ukrajinskou letkyni má zájem. Na seznamu jsou údajně But i Jarošenko.

„Výměna jednoho člověka za několik lidí se odehrála v minulosti už několikrát. V případě Savčenkové jde o zvlášť těžký zločin – vraždu dvou ruských občanů. Ti, za které by měla být vyměněna (tedy But s Jarošenkem), nikoho nezabili,“ citovala agentura svůj zdroj.

Savčenková byla odsouzena za údajný podíl na smrti dvou ruských novinářů a dalších civilistů v bojové zóně na východě Ukrajiny. Pilotka vrtulníku jakékoli provinění popírá a tvrdí, že do Ruska byla unesena. Osvobození Savčenkové žádá Kyjev, Evropská unie i Spojené státy. Podle ruských médií může o jejím propuštění či o případné výměně rozhodnout jen ruský prezident Vladimir Putin (63).

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tgbg ( 29. března 2016 19:20 )

Savčenková je statečná žena, která bránila Ukrajinu před ruským fašizmem.

rentierskej ( 29. března 2016 18:52 )

savčenková? té nakopat zadnici by bylo málo! tvrdila, že už cca 2. měsíc pouze PIJE A NEJÍ! to bych opravdu RÁD VIDĚL! (lže jako ostatní)!

anka ( 29. března 2016 18:46 )

 Je to hnus, rusky hnus....Savcenkove preji rychle uzdraveni. Je to hrdinka, ze se nenechala zlomit a stala celou tu dobu za svou pravdu.

c_rutin ( 29. března 2016 17:23 )

Všechno jedna trapná stará osoba

c_rutin ( 29. března 2016 17:20 )

pupi gabreta starypes balika se tu na holce udělali

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud