Rusko pod vlivem islámu? Moskva bude hostit festival Koránu
Na konci března proběhne v Moskvě festival Koránu, kde účast kromě islámských kleriků přislíbili i umělci a politici. Věřící pak budou mít možnost spatřit relikvii „vlas Mohameda“. Vliv islámu v Rusku v posledních letech roste, obdobně jako v zemích západní Evropy je hlavním důvodem masová migrace.
Na více než 3 tisících metrech čtverečních začne v Chrámové mešitě v Moskvě festival Koránu. Účast na akci oznámili i zahraniční muslimští teologové, akce bude mít taktéž kulturní rozměr – věřící se budou moci seznámit např. s uměním arabské kaligrafie. Vrcholem festivalu bude možnost spatřit i „vlas Mohameda“. Muslimové věří, že se jedná o vlas, který opravdu patřil Mohamedovi, a uctívají jej jako vzácnou relikvii.
Samotná Chrámová mešita patří mezi největší mešity světa vůbec, vejde se do ní 10 tisíc věřících. Byla slavnostně otevřena teprve loni a při aktu nechyběl ani ruský prezident Vladimir Putin (63). Do Moskvy přijel i čečenský lídr Ramzan Kadyrov (39), palestinský vůdce Mahmúd Abbás (80), ale i turecký prezident Recep Erdogan (62). Slavnostní otevření se uskutečnilo 23. září, už za dva měsíce, 24. listopadu, však budou vztahy Moskvy a Ankary na bodu mrazu, když Turecko na syrsko-turecké hranici sestřelí ruský vojenský letoun Su-24.
Islamizace Ruska?
Rusko patří mezi země, kam míří nejvíce migrantů na světě, Moskvě patří druhá příčka – na prvním místě jsou USA. Legální i nelegální migrace především ze zemí bývalého Sovětského svazu přináší kromě pozitivního vlivu, jako je nárůst obyvatelstva, i své problémy. Migranti ze zemí Střední Asie s sebou přinášejí své kulturní tradice a víru – v tomto případě islám.
Ne vždy je soužití s původním ruským obyvatelstvem bez problému. Za několik posledních let došlo k masovým mezietnickým nepokojům. Za všechny jen připomeňme vraždu Jegora Ščerbakova migrantem z Azerbajdžánu Orchanem Zejnalovem v moskevské čtvrti Birjuljovo. Vražda vyprovokovala masové nepokoje, došlo k pogromům, kdy byli napadáni lidé neslovanského vzezření a policie musela zadržet stovky lidí.
Zatímco je na Západě islám vnímám jako „cizí“ náboženství, ruské vládní elity zvolily jiný přístup. Putin dokonce mluvil o „ruské zkušenosti staletého soužití s islámem“, kterou by se Evropa mohla inspirovat. Rusko se během Putinovy vlády vyprofilovalo jako země, která zastává tradiční hodnoty. Muslimové jsou v tomto boji se západní „morální dekadencí“ vnímáni jako „spojenci“.
Ruská společnost je ve srovnání s evropskou poměrně religiozní, zhruba 80 procent ruských občanů se hlásí k pravoslaví. Mezi etnickými Rusy je tato cifra ještě vyšší. Religionisté ovšem upozorňují na fakt, že toto přimknutí k pravoslaví je vnímáno mnohými lidmi spíše jako součást národní identity.
Konec konců, o problému ví i samotná pravoslavná církev. Vysoce postavený klerik Dmitrij Smirnov (65) prohlásil, že Rusko mohou jednoho dne ovládnout muslimové. Věřící pak vyzval, aby si vzali z muslimů příklad. „Dnes ke mně přišla jedna babička a řekla mi: Otče, vysvětlete mi jednu věc. Když si stopnu taxi a řídí muslim, tak ode mě peníze nechce. Přece nemůže syn brát od matky peníze. Tím spíše, když se jede modlit, řekl mi. A když mi zastaví Rus, tak říká, že je to jeho práce, a nechá si zaplatit,“ podělil se kněz o historku a hned pronesl varování: „Tito muslimové mají ke Kristu blíže než pokřtění řidiči, kteří možná někdy zajdou do kostela. Proč? Protože (tito Rusové) neznají ani soucit nebo slitování. Víte, je to velmi zajímavé. To, co je Bohu milé, dnešní muslim zná, ale pokřtěný nezná. Kdo má tedy blíže k Bohu? A proto budoucnost patří muslimům, to oni zaplní tuto zemi! Když mají svůj svátek, lidé se bojí vyjít na ulici, protože jsou tam desítky tisíc mladých mužů, kteří se modlí. Kdy jste viděli modlit se tolik pravoslavných chlapů? Nikdy a nikde…,“ uzavřel otec Smirnov.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.