„Uprchlický tábor Idomeni je novodobé Dachau.“ Řecký ministr vzpomenul nacisty

Autor: mb - 
18. 3. 2016
13:50

Řecký ministr vnitra Panagiotis Kouroumblis (54) přirovnal uprchlický kemp Idomeni na řecko-makedonské hranici k nacistickému koncentračnímu táboru Dachau. Ostré srovnání pronesl v rozhovoru pro řeckou televizi v době, kdy probíhá summit EU a Turecka ohledně uprchlické krize.

„Nebojím se říct, že se jedná o současný Dachau, je to důsledek politiky zavřených hranic,“ prohlásil ministr vnitra Kouroumblis o táboře Idomeni, ze kterého vám Blesk.cz přinesl unikátní svědectví.

Video Byli jsme týden mezi uprchlíky: Idomeni, tábor naděje a zoufalství. - Václav Lang, David Vaníček
1080p 720p 480p 360p 240p

V současné době v Řecku uvízlo zhruba 46 tisíc migrantů, třetina jich má být právě v Idomeni. V kempu panují otřesné podmínky – rodiny s malými dětmi spí v chatrných stanech uprostřed bláta, lidé jsou závislí na darech dobrovolníků, na jídlo se čekají dlouhé fronty. Právě kvůli jídlu se ve čtvrtek poprali Syřané a Afghánci. V táboře se navíc rozmohla žloutenka.

Přestože jsou podmínky v táboře zlé, srovnání s nacistickým koncentračním táborem Dachau může působit nemístně. Na rozdíl od běženců Židé, ale i další pronásledované skupiny neměli možnost volby. Do koncentráku je přivezli nacisté a následně řadu z nich utýrali k smrti. Celkem v Dachau nalezlo smrt přes 30 tisíc lidí.

Režim v Dachau okusili i slavní Češi, například kardinálové Trochta a Beran nebo malíř Josef Čapek.

Evropská unie hledá způsob, jak zastavit uprchlickou vlnu. Zvláště Německo navrhuje přerozdělování uprchlíků. EU zároveň doufá, že spolupráce s Tureckem přinese výsledky, ale plán Evropské unie pumpovat do Turecka miliardy eur kritizoval mimo jiné i český prezident Miloš Zeman (71).

„Původní návrh EU vůči Turecku obsahoval tři miliardy eur, nyní Turecko požaduje šest miliard eur a mluví se, jak jsme se shodli s panem prezidentem Dudou, až o dvaceti miliardách eur. Nezdvořilí lidé jako já to označují za vydírání,“ varoval Miloš Zeman před chováním Turecka.

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa