Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Zataženo, déšť 16°C

Opustí Británie EU? Je to reálné riziko, varuje před summitem Tusk

Autor: ČTK, mb - 
16. února 2016
09:42

Rozhovory o britských požadavcích na reformu Evropské unie jsou v kritické fázi a riziko, že Británie osmadvacítku opustí, je reálné. Na Twitteru to napsal předseda Evropské rady Donald Tusk (58), který je nyní na návštěvě Rumunska. Jak Tusk dodal po setkání s rumunským prezidentem Klausem Iohannisem (56), čtvrteční summit v Bruselu bude klíčový pro budoucnost Evropské unie. Politici mají podle něj na jednání před sebou dvě výzvy: budoucí členství Británie v EU a migrační krizi.

„Po mých rozhovorech s prezidentem Iohannisem, britským premiérem Cameronem a francouzským prezidentem Hollandem a před zítřejší schůzkou s řeckým premiérem Tsiprasem, českým premiérem Sobotkou a německou kancléřkou Merkel mám jen jednu politickou úvahu. Toto je kritický okamžik,“ řekl Tusk novinářům.

„Je nejvyšší čas, abychom začali naslouchat argumentům toho druhého více než těm svým. Riziko rozpadu je reálné, tento proces je velmi křehký a je potřeba s ním zacházet velmi opatrně. Co se jednou rozbije, již nepůjde opravit,“ dodal.

Podle předsedy Evropské rady je v sázce členství Británie v Evropské unii. „Rovněž je v sázce budoucnost naší Evropské unie, kde budeme všichni rozhodovat společně, a pokud jde o evropské hodnoty, nemůžeme a nebudeme činit kompromisy,“ prohlásil Donald Tusk s tím, že právě v tomto duchu sepsal svůj návrh na úpravu vztahů Británie a EU.

Počet britských voličů podporujících setrvání v EU se přitom podle nejnovějšího průzkumu snížil. Pro další členství by se nyní vyjádřilo 49 procent voličů a proti 41, zatímco v lednu to bylo 54 ku 36 procentům, vyplynulo z výsledků, které zveřejnila agentura ComRes.

Británie usiluje o výjimky v rámci Evropské unie, mimo jiné o omezení sociálních příspěvků pro občany EU. Takové chování mnozí označují za pokrytecké, přes milion britských občanů totiž využívá výhod svobodného pohybu osob i z toho plynoucích sociálních výhod. V případě, že členské země reformu EU schválí, chce premiér David Cameron vyhlásit referendum o setrvání Británie v unii.

Hlasování slíbil do konce příštího roku, ale podle britských médií se je chystá vyhlásit zřejmě už letos. Nejčastěji se mluví o 23. červnu.

Donald Tusk je také přesvědčen, že kvůli migrační vlně, která v uplynulém roce dorazila do Evropy, se unie začíná dostávat „na hranici svých možností“. „Nejdůležitější je zastavit příliv migrantů... Musíme zvýšit humanitární pomoc pro migranty v zemích sousedících se Sýrií,“ dodal.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi