Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Oblačno 7°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

„Zastavte vyhlazování křesťanů.“ Papež i patriarcha vyzvali k obraně věřících

Autor: ČTK - 
13. února 2016
08:11

Papež František a ruský patriarcha Kirill v pátek vyzvali mezinárodní společenství k zastavení „vyhlazování“ křesťanů mimo jiné na Blízkém východě a k přijetí opatření na jejich záchranu. Během ojedinělého setkání na Kubě oba také odsoudili „ztrátu jednoty“ mezi křesťany a vyjádřili přání, aby byla obnovena.

František a Kirill se sešli poprvé v životě. Zároveň jde o první setkání v dějinách mezi hlavami římskokatolické a ruské pravoslavné církve. Římští katolíci se rozešli s východními ortodoxními křesťany, kteří jsou roztříštění do několika velkých patriarchátů, už v 11. století.

„V mnoha zemích Blízkého východu a severní Afriky jsou celé rodiny, obce a města našich bratří a sester v Kristu zcela vyhlazovány,“ uvedli oba činitelé ve společném prohlášení. „Jejich kostely jsou pustošeny a barbarsky drancovány, jejich posvátné objekty jsou znesvěcovány a jejich památky ničeny,“ uvádí se dále v deklaraci.

V třicetibodovém prohlášení oba představitelé vyjádřili připravenost překonat historické rozpory s poukazem na to, že „nejsou konkurenty, ale bratry“. „S vědomím, že řada problémů přetrvává, doufáme, že naše setkání přispěje k obnovení jednoty chtěné Bohem,“ dodali také oba činitelé.

Boží vůle?

František a Kirill se při vítání objali a třikrát políbili na tvář. „Konečně se vidíme. Jsme bratři,“ zvolal František. „Je naprosto zřejmé, že to je Boží vůle,“ citovala jej média. „Teď je vše snazší,“ odpověděl Kirill. Schůzka se konala v budově havanského letiště.

Zatímco je jejich setkání ceněno mnohými jako důležitý ekumenický průlom, František se také podle agentury AP dostal pod palbu kritiky za to, že v podstatě dovolil, aby byl využit Ruskem, které se touží prosadit mezi ortodoxními křesťany, na světové scéně v době, kdy je tato země čím dál tím více izolována od Západu.

Podle pozorovatelů Kirillova ochota se konečně setkat s papežem má spíše politické než ekumenické důvody. Kirill, který působí jako duchovní poradce ruského prezidenta Vladimira Putina, vede nejsilnější ze 14 nezávislých pravoslavných církví, které budou mít letos v létě v Řecku svou první konferenci po staletích. Ruská církev se už dlouho snaží zvětšit svůj vliv na ortodoxního patriarchu v Istanbulu.

Dějiny vztahů katolictví a pravoslaví byly od rozkolu církví v roce 1054 trnité. Cestu ke sblížení římských katolíků s ruským pravoslavím v posledních desítkách let přerušil pád komunismu ve východní Evropě a obnovení náboženské svobody. Ruská pravoslavná církev vinila Vatikán ze snahy získat vliv v některých regionech prostřednictvím řeckokatolické církve.

Papeže předtím na letišti přivítal kubánský prezident Raúl Castro. František již Kubu navštívil loni v září, když Vatikán zprostředkoval obnovení diplomatických vztahů mezi USA a ostrovním státem.

S Castrem předtím jednal také Kirill, který podle ruských agentur řekl, že „kubánský lid prokázal své právo žít tak, jak je přesvědčený, že je to vhodné“. Podle agentury RIA Novosti řekl, že „hrdinství je duchovní koncept, který se nedá naučit z knih“. „Je odvozen od duchovního života člověka,“ dodal.

Papež po dnešním jednání v Havaně odletěl na návštěvu Mexika, kde zůstane do 18. února.

123automobil ( 13. února 2016 14:51 )

kajenka52 ( 13. února 2016 11:41 )

 A čo robil doteraz tento čertov pomocník? Kde bol keď v iraku a Sýrii masovo vyvraždovali kresťanov-jezídov? Aha, sedel si vo svojom zlatom hniezdočku a počítal biliony, ktoré sa mu množili z vyvraždovania svojich ovečiek. Zrušiť im ich královstvo tiež bankové kontá a peniaze poslať na pomoc krajinám ktoré to potrebujú.

majojo ( 13. února 2016 11:27 )

 To nebeský sombrero je prostě boží. Ale klukovi to sluší!

rumungro ( 13. února 2016 09:54 )

Je to tak.Zatímco se Afro zmítají, při chvále Krista,v kostele,tak jejich náčelník rozvrátil svými války, kvůli uhlíkovodanům, půl světa.

maryfox ( 13. února 2016 09:32 )

 Samozřejmě, zastavte. Jsou přece tak pracovití,mírumilovní a skromní. Jen ti iráčtí na Okrouhlíku se nejak nepovedli.Takže přece jenom opatrnost, není křesťan jako křesťan.

Zobrazit celou diskusi