Sobota 28. listopad 2020
Svátek slaví René, zítra Zina
Oblačno 3°C

Pražské nakladatelství naštvalo Ukrajinu. Krym patří v mapě k Rusku

Autor: ČTK, mts - 
9. února 2016
21:50

Ukrajinský velvyslanec v Praze si stěžoval na mapu v publikaci pražského Ottova nakladatelství, v níž je Krym zobrazen jako součást Ruska. České nakladatelství prý označilo mapu za chybu a omluvilo se.

Mapa označující okupovaný Krym za součást Ruska vyšla v publikaci Fotbalový atlas světa, vydané loni na podzim. Dílo podrobně informuje o ligových soutěžích ve více než 200 zemích, o významných fotbalistech, mistrovstvích a mezinárodních turnajích.

Velvyslanec Borys Zajčuk v dopise pražskému nakladatelství podle agentury Unian napsal, že publikace „mate čtenáře“. Vyjádřil naději, že Fotbalový atlas světa bude neprodleně stažen z prodeje a chyba bude okamžitě opravena. Velvyslanec připomněl stanovisko české diplomacie, že ruská okupace Krymu je porušení norem mezinárodního práva a Česká republika ji neuzná.

Rusko vojensky obsadilo ukrajinský Krym předloni v březnu krátce po prozápadním převratu v Kyjevě. Evropská unie, USA a některé další státy vyhlásily v reakci protiruské sankce, anexi až na několik málo výjimek žádný stát světa neuznal.
Chybu zdůvodnili pochybně.

Ottovo nakladatelství se podle ukrajinských médií za omyl omluvilo a zdůvodnilo ho lidskou chybou. Kartograf použil pro atlas mapu připravenou pro jistou historickou publikaci, uvedl z reakce českého nakladatelství deník Ukrajinska pravda. List vyjadřuje nad tímto zdůvodněním pochyby, protože „neexistovalo historické období, kdy by Krym byl částí Ruska a Ukrajina by existovala v nynějších hranicích jako nezávislý stát“.

Ottovo nakladatelství ukrajinské ambasádě údajně sdělilo, že chybná mapa neodráží jeho politická stanoviska, že jde výhradně o lidskou chybu. Vyjde-li kniha v novém nákladu, chyba se nebude opakovat.

Podívejte se, jak se ruský prezident Vladimir Putin v létě na Krymu potápěl:

Lajci ( 15. ledna 2017 10:40 )

Suhlas

Lajci ( 15. ledna 2017 10:37 )

Sudety vzdy patrili nemcom tak ako Krym Rusku.Staci si prestudovat dejiny pred prvou ČSR.

123automobil ( 10. února 2016 14:14 )

rumungro ( 10. února 2016 13:36 )

Vždy se hovořilo o Krymu jako o sovětským. Ale důležitější je skutečnost,a sice taková,že nejméně 90% obyvatel se cítí být Ruskými občany.K čemu potom držet tuto oblast násilím?Asi tak,jako bychom my,tímto stylem,chtěli udržet slovensky občany.

petrzn ( 10. února 2016 10:11 )

Je nádherné sledovat tu bezmoc ukrajinských fašistů a nakonec i sluníčkářské redakce Blesku (viz výběr té fotky tady). Můžete se třeba rozkrájet nebo si vztekem ukousat všechny prsty, ale Krym je RUSKO. Na Krymu fungují ruské státní složky a bude to tak i nadále.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud