Mohl to být druhý Titanic: Výletní loď vplula do srdce hurikánu

Autor: mb - 
9. 2. 2016
19:45

Jedna z největších výletních lodích na světě, Anthem of the Seas, se musela vrátit do přístavu v New Yorku. Loď sice měří 348 metrů na délku, ale podle pasažérů si zuřivé moře s obrovským korábem pohrávalo jako s hračkou. Americké úřady už volají po zahájení vyšetřování, rozhodnutí vplout přímo do srdce ničivé bouře prý ohrozilo životy tisíců pasažérů.

„Celá jsem se třásla, ovládla mě panika. Byla jsem už na více než 20 plavbách, ale nikdy jsem neviděla něco takového. Nikdy,“ říká Shara Strand z New Yorku.

Strach ovládl nejen ženy, ale i muže: „Nebudu lhát. Byl jsem naprosto vyděšen, i když jsem se to snažil před svou ženou skrýt. Loď se kývala ze strany na stranu – někdy zůstala na boku nepříjemně déle. Z útrob lodi se ozývaly podivné zvuky. Slyšeli jsme, jak zaměstnanci běhají po chodbách,“ vzpomíná Robert Huschka z Detroitu na plavbu hrůzy. Koráb měl namířen z New Yorku na Bahamy a cesta měla trvat pouhý týden.

Zdevastovaná loď

Na loď dorážely 9metrové vlny, které poháněl vichr o rychlosti 160 km/hod. Stoly, židle i další nábytek lítal v místnostech ze strany na stranu a kapitán proto nařídil, aby nikdo nevycházel ze svých kajut. Loď bouři nakonec ustála, ale americké úřady chtějí vyšetřovat, kdo vydal rozhodnutí vplout přímo doprostřed bouře. Bouře totiž nepřišla neočekávaně, posádka byla včas varována. „ O té bouři věděli několik dní dopředu, proč tam tedy vpluli s tisíci lidmi na palubě?“ ptá se americký senátor Bill Nelson.

Společnost Royal Caribbean, která loď vlastní, ale jakékoliv pochybení odmítá: „Bezpečnost je naší nejvyšší prioritou a lodě jsou stavěny tak, aby vydržely extrémnější podmínky, než které zasáhly Anthem of the Seas,“ stojí v prohlášení. Pasažérům firma vrátí cenu lístku a dostanou slevu na další plavbu.

Incident přesto připomněl záhadný konec americké nákladní lodi El Faro v říjnu loňského roku. Přestože kolos měřil 241 metrů, v bouři se potopil.

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa